Organizacija za ekonomsko sodelovanje in razvoj (OECD) poslabšanje napovedi utemeljuje z besedami, da bodo zamude pri sanaciji razmer v bančnem sistemu, nadaljevanje konsolidacije javnih financ in nadaljnje razdolževanje podjetij še naprej zavirali domače povpraševanje. To naj bi začelo postopno okrevati šele proti koncu 2015.
Po drugi strani pa naj bi izboljšanje razmer na svetovnih trgih spodbudilo slovenski izvoz, ki bo kot edini spodbujal gospodarsko dejavnost.
Še več brezposelnih
Kljub dvigu davka na dodano vrednost naj bi inflacija ostala nizka in ob šibki gospodarski dejavnosti prihodnje leto upadla pod raven dveh odstotkov. Brezposelnost naj bi se po drugi strani še zviševala in se po anketni metodi merjenja z letošnjih 10,7 odstotka dvignila na 11,4 odstotka leta 2015.
OECD predlaga
V OECD-ju pozivajo, naj sanacija bank poteka brez nadaljnjih zamud, spremljajoče prestrukturiranje podjetniškega sektorja pa naj temelji na tržnih rešitvah, ki temeljijo na zasebnem kapitalu. Načrtovana privatizacija nekaterih državnih naložb naj bi pri tem pomagala, tako kot izboljšano korporativno upravljanje podjetij v državni lasti.
Uravnotežiti proračun, ustaviti rast dolga
Javnofinančna konsolidacija in brzdanje rasti javnega dolga po mnenju OECD-ja ostajata prednostna naloga Slovenije, čeprav v organizaciji s sedežem v Parizu poudarjajo, da naj t. i. samodejni stabilizatorji ob strukturnem uravnoteženju javnih financ še naprej delujejo v celoti. OECD izpostavlja še dvig učinkovitosti javne porabe.
Napovedi OECD-ja so v skladu z napovedmi drugih domačih in mednarodnih ustanov, od katerih izstopa le Evropska banka za obnovo in razvoj, ki Sloveniji za prihodnje leto napoveduje 2,5-odstotno krčenje BDP-ja.
Kot kaže OECD-jeva analiza, bo Slovenija tako leta 2014 kot 2015 dosegala najslabše rezultate glede BDP-ja v celotni organizaciji.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje