Nekdanji guverner Banke Slovenije France Arhar, ki zdaj vodi banko UniCredit, meni, da evroobresti nikoli ne bodo tako nizke kot v ZDA ali na Japonskem, kjer so pravzaprav ničelne. Foto: MMC RTV SLO
Nekdanji guverner Banke Slovenije France Arhar, ki zdaj vodi banko UniCredit, meni, da evroobresti nikoli ne bodo tako nizke kot v ZDA ali na Japonskem, kjer so pravzaprav ničelne. Foto: MMC RTV SLO
Obrestna marža je premija za tveganje, ki jo banke v recesiji zvišujejo, saj je večja možnost, da posojilojemalec ne bo sposoben odplačati kredita. Če so bile marže v časih razcveta ponekod samo en odstotek ali celo manj, so jeseni skočile na tri odstotke, zdaj pa jih banke počasi spet znižujejo. Foto: EPA

Finančna kriza, ki se je začela v ZDA in se po vsem svetu razširila v največjo gospodarsko krizo po drugi svetovni vojni, prinaša mnoge slabe posledice, a tudi nekaj dobrih. Kdor prej ni mogel do novega stanovanja, bo šlo zdaj lažje. Cene nepremičnin padajo, posojila so cenejša. Banke so sicer zvišale svoje marže, toda obrestna mera euribor iz dneva v dan pada, tako da lahko danes dobite dolgoročno hipotekarno posojilo z efektivno obrestno mero, ki je pod štirimi odstotki. Je pa res, da bodo obresti začele naraščati, ko bo gospodarstvo okrevalo. Kdaj bo to, je za zdaj nemogoče reči.

Arhar: Evroobresti pri enem odstotku
"Trenutni položaj je zaradi obrestne mere zelo ugoden. Ob pričakovanjih, da se bo euribor še zniževal, je to lahko dodatna spodbuda za najem kredita, seveda ob predpostavki, da ima kreditojemalec varno zaposlitev," je povedal predsednik uprave UniCredit banke France Arhar. Kako dolgo bodo posojila še ugodna? "Logično bi bilo, da Evropska centralna banka zaradi negativne gospodarske rasti in padajoče inflacije še naprej znižuje obrestno mero. Mislim, da bo ta kmalu znašala odstotek ali celo manj, vendar ne verjamem, da bo ta kdaj na ravni ameriške." Prav danes je Evropska centralna banka obresti znižala na 1,25 odstotka.

V petek boste lahko prebrali, ali poslovne banke opažajo manjše ali večje zanimanje za posojila. Primerjali bomo tudi izračune v primeru, če najamete 100 tisoč evrov posojila pri "ugodni" in manj "ugodni" banki.
Euribor vsak dan nižji
Obrestna mera je sestavljena iz medbančne obrestne mere euriborja (po navadi šestmesečni euribor) in pribitka, ki ga določi poslovna banka. Če je v tem trenutku euribor 1,7 odstotka in pribitek 2,0 odstotka, bo torej skupna obrestna mera 3,7 odstotka oziroma nekoliko višja, ker je treba dodati še nekatere stroške odobritve posojila. Šestmesečni euribor je lani jeseni v času največje panike na finančnih trgih vrhunec dosegel 9. oktobra, ko je znašal 5,448 odstotka. Od takrat iz dneva v dan le pada, saj so vse največje centralne banke z milijardnimi injekcijami poskrbele za prepotrebno likvidnost. Trenutno je šestmesečni euribor 1,65 odstotka.

Najugodnejši pribitki okrog dveh odstotkov
Padajoči euribor je več kot nadomestil naraščajoče pribitke, ki so jih banke po lanskem poletju začele zviševati zaradi večje previdnosti, hkrati pa še z drugimi prijemi zaostrovati pogoje za odobritev posojil. Časi so se temeljito spremenili, navsezadnje se je tudi država v nedavni izdaji obveznic zadolžila s pribitkom 160 bazičnih točk, zato je nemogoče pričakovati, da bodo pribitki znašali odstotek, kot so v nekaterih bankah v najboljših časih. Ta hip se najboljši pribitki gibljejo okrog dveh odstotkov. Prav s prvim aprilom je Nova Ljubljanska banka svojim komitentom pripravila zelo ugodne pogoje kreditiranja: če si komitent NLB-ja, skleneš življenjsko zavarovanje in nekaj malega zraven še varčuješ, je pribitek 1,9 odstotka.

T. O.