


Na policiji na MMC-jevo jasno vprašanje, ali imajo tatovi t. i. skimming naprave, ki prepoznajo PIN-kodo kartice, niso odgovorili, se pa po naših neuradnih informacijah te težave zavedajo. Drago Menegalija je v imenu policije odgovorili, da "v primeru podanih razlogov za sum, da je bilo z ukradeno bančno kartico storjeno kaznivo dejanje, policija zbere vsa potrebna obvestila, preveri vse okoliščine, izvede potrebna preiskovalna dejanja in druge ukrepe". K morebitni kazenski ovadbi zoper osumljenca priložijo vsa zbrana obvestila oziroma dokazila (to so lahko videoposnetki kamer na bančnih avtomatih ali strokovna daktiloskopska mnenja).
Vendar pa videoposnetkov kamer na bančnih avtomatih ni mogoče vedno dobiti, saj vsi avtomati niso opremljeni z njimi. V NLB-ju in NKBM-ju števila bančnih avtomatov, ki so oziroma niso opremljeni s kamerami, niso želeli razkriti, čeprav naj nekateri njihovi bančni avtomati ne bi bili opremljeni s kamerami.
Prav tako tega niso želeli razkriti v Banki Celje, Abanki, Banki Koper, Gorenjski banki in Banki Celje. Mojca Strojan iz NLB-ja je dejala le, da so vsi bančni avtomati ustrezno tehnično in tehnološko varovani. V Unicredit banki imajo z varnostno kamero opremljene vse bančne avtomate v njihovih poslovnih enotah, v Deželni banki pa so dejali, da je s kamero opremljena večina bančnih avtomatov. Oškodovanec, ki so mu ukradli bančno kartico, lahko tako samo upa, vendar obstaja majhna verjetnost, da bo tat denar dvignil na bančnem avtomatu s kamero.
V večini bank prav tako niso odgovorili na vprašanje, koliko časa banke hranijo posnetke videokamer. V DBS-ju so povedali, da se videoposnetki hranijo v skladu s predpisi Banke Slovenije, to je najmanj 14 dni, v Abanki pa so dejali, da delujejo v skladu z zakonom o varovanju osebnih podatkov in videoposnetke hranijo en mesec.
Številke, na katerih lahko prekličete kartico:
- Unicredit: 01 252 84 44,
- NLB: 01 477 20 00.
Kartice preostalih bank lahko prekličete v Aktiva centru na telefonski številki
05 666 12 56.
V vseh bankah so sicer dejali, da bančno kartico blokirajo takoj po prejemu obvestila komitenta oziroma v največ 30 minutah pri NLB-ju, a v precej primerih so ljudje oškodovani, preden opazijo krajo. V bankah tako svetujejo, da komitent pride čim prej. Kdo krije škodo, če je dvig storjen v času od preklica do dejanske blokade kartice, nam v NLB-ju niso pojasnili. V Banki Celje in v Gorenjski banki v takšnem primeru škodo prevzame banka. V NKBM-ju in Banki Koper pa, če komitent prijavi krajo kartice in pred njeno blokado pride do zlorabe, komitent krije škodo v višini 150 evrov, preostali znesek pa krije banka, ki ob tem seveda preveri, ali je komitent s kartico ravnal, kot je določeno v splošnih pravilih poslovanja.
Nekatere druge banke ponujajo zavarovanje kartic. V NLB-ju tako nudijo zavarovanje pred zlorabami, ki v primeru izgube, kraje in/ali zlorabe za obdobje 24 ur pred in po prijavi izgube ali kraje kartice zagotavlja kritje škode.V Gorenjski banki nimajo dodatnega zavarovanja, v Unicreditu zavarujejo le VISA kartice, v Abanki pa to storitev še pripravljajo.
Iz bank še sporočajo, da mora imetnik kartice ločeno hrani kartico in PIN-kodo, saj je za morebitno razkritje kode odgovoren sam.
Ana Mušič
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje