Iz informacije, objavljene na spletni strani Ljubljanske borze, je razvidno, da je skupina največje slovenske banke lani nadaljevala trend uspešnega in stabilnega poslovanja, h kateremu so pomembno prispevale banke iz skupine v državah nekdanje Jugoslavije.
Čisti prihodki skupine so v medletni primerjavi narasli za en odstotek, na 493,3 milijona evrov, enoodstotno rast so imeli tako pri čistih obrestih (312,9 milijona evrov) kot pri čistih neobrestnih prihodkih (180,4 milijona evrov).
Rahlo zvišanje neto obrestnih prihodkov je po pojasnilih banke rezultat večjega obsega kreditnega poslovanja, predvsem v segmentu kreditiranja prebivalstva, in nižjih obrestnih odhodkov, medtem ko so razlog za višje neto neobrestne prihodke višja nadomestila.
Stroški višji za en odstotek
Stroški na ravni skupine so se povečali prav tako za en odstotek, na 288,7 milijona evrov, tako da je pred oslabitvami in rezervacijami skupina ustvarila 204,6 milijona evrov dobička, kar tudi pomeni enoodstotno rast.
NLB je na ravni skupine sprostil za 23,3 milijona evrov ustvarjenih oslabitev in rezervacij, kar je 21 odstotkov manj kot predlani, pred davki pa se je dobiček skupine ustavil pri 233,3 milijona evrov oz. dva odstotka nižje kot v 2017.
Višji davek privedel do 10-odstotnega upada čistega dobička
Zaradi "znatnih pozitivnih učinkov enkratnih dogodkov v 2017" je NLB lani plačal višji davek od dohodkov (21,8 milijona evrov v primerjavi s štirimi milijoni v 2017), kar je privedlo do 10-odstotnega upada čistega dobička skupine.
Samo v zadnjem lanskem četrtletju je čisti dobiček skupine dosegel 45,3 milijona evrov, kar je 8,2 milijona evrov manj kot v tretjem trimesečju, a 4,2 milijona več kot v zadnjem četrtletju 2017.
Manjše število zaposlenih
V banki so poudarili še nadaljnje znižanje slabih posojil, kazalnik nedonosnih izpostavljenosti po širši definiciji Evropskega bančnega organa (Eba) pa je dosegel 4,7 odstotka in bil za dve odstotni točki nižji kot ob koncu 2017.
Banka je še naprej kapitalsko trdna, količnik skupnega kapitala pa je bil s 16,7 odstotka za 0,8 odstotne točke višji kot ob koncu 2017. Z banke so sicer sporočili, da preučujejo različne oblike virov financiranja z namenom pridobitve dodatnega Tier 2 kapitala.
Med možnostmi so navedli bilateralno financiranje ali izdajo obveznic na domačem ali tujih kapitalskih trgih. Odločitev o končni obliki vira financiranja bo NLB sprejel po dokončni analizi vseh možnosti, gre pa za izpolnitev ene od zavez v okviru privatizacije banke. Število zaposlenih v skupini se je v letu dni zmanjšalo za 2,4 odstotka oz. 142 na 5.887.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje