Vlada bo še pred poletnimi počitnicami določila kratko-, srednje- in dolgoročne cilje ter korake, ki jih je treba storiti na področju turizma, je po seji vlade v Lipici povedal premier Borut Pahor.
"Horizontalno pod vodjem sveta bodo ministri, ki so odgovorni za posamezna področja, ki so povezana s turizmom. Mislim, da je kratkoročno treba storiti nekaj stvari do te poletne turistične sezone," je še povedal. Med temi je omenil odločitve o gradnji golfišča in preostalih turističnih projektih, ki čakajo na izvedbo.
Pri tem se je treba odločiti tudi, ali bodo imeli ti projekti tujega ali domačega investitorja, pri čemer sam glede tujega kapitala nima zdržkov.
"To, da je Slovenija lepa, ni dovolj"
Turizem je lahko prihodnja slovenska zgodba o uspehu, saj ima številne pozitivne učinke na gospodarstvo, vendar obenem terja različne aktivnosti vlade, ocenjuje Pahor. Z ministrom za gospodarstvo Matejem Lahovnikom sta namreč ugotovila, da se turizem zapostavlja, čeprav ta ustvari 12 odstotkov slovenskega BDP-ja. Z aktivnejšim pristopom pa bi ta delež po Pahorjevem prepričanju lahko bistveno povečali, izboljšali ponudbo in odprli nova delovna mesta.
"To, da je Slovenija lepa, ni dovolj, biti mora privlačna in urejena, in to za domačega in tujega gosta," je dejal premier.
L. 2020: 10 milijonov nočitev, tri milijone turistov, prihodki potovanj 2,5 milijardi evrov
Ker se turizem nanaša na različna delovna področja, se bo vlada težav lotila medresorsko. "Eden od dogovorov je ta, da se bo pripravila nacionalna strategija turističnega razvoja Slovenije za obdobje 2012 do 2016. Do leta 2020 naj bi povečali število nočitev na deset milijonov, povečali število prihodov turistov na tri milijone in povečali neposredni priliv iz naslova potovanj, ki jih realiziramo v Sloveniji, na 2,5 milijarde evrov," je sklepe vlade povzel minister Lahovnik.
Lahovnik je med konkurenčnimi prednostmi slovenskega turizma naštel trajnostni razvoj okolja, dobro razvito turistično infrastrukturo, zagotavljanje varnostnih, zdravstvenih in sanitarnih pogojev ter čisto pitno vodo. Med slabostmi pa slabo letalsko infrastrukturo, togo delovno zakonodajo ter cenovno nekonkurenčnost z izjemo hotelskih storitev.
Leto 2009 najtežje za turizem v zadnjih 30 letih
Turizem je namreč lani doživel najtežje leto v zadnjih 30 letih, panoga pa je "trpela" tudi v Sloveniji, česar se očitno zaveda tudi vlada, ki je tokratno sejo namenila zgolj temu področju.
Kot kaže, pa bodo slovenski turistični delavci v primerjavi z njihovimi evropskimi kolegi letos vendarle lahko nekoliko lažje zadihali. Tako vsaj kaže statistika. V prvih treh mesecih je namreč v Slovenijo prišlo za sedem odstotkov več gostov kot lani ob tem času, za štiri odstotke pa se je zvišalo tudi število prenočitev. Za od dva do tri odstotke več turistov se pričakuje tudi v poletni sezoni, je za Radio Slovenija pojasnil predstavnik ministrstva za gospodarstvo Marjan Hribar.
Statistika za prvo trimesečje (vir: Statistični urad RS):
| PRVO TRIMESEČJE 2010 |
ŠT. PRIHODOV | 490.000 (za 7 % več kot leta 2009) |
DOMAČI TURISTI - prenočitve | za 6 % več kot leta 2009 |
TUJI TURISTI - prenočitve | za 2 % več kot leta 2009 |
PRENOČITVE - skupaj | 1.529.000 (za 4 % več kot leta 2009) |
NAJŠTEVILČNEJŠI TURISTI | Italiajni, Avstrijci, Hrvati, Nemci, Srbi |
NAJBOLJ OBISKANI KRAJI | zdravilišča (43 %), gorski kraji (20 %), obmorski kraji (17 %) |
Pred turistično panogo več preprek
A čeprav so trenutne napovedi, vezane na rast turizma, dokaj optimistične, velja računati na počasno gospodarsko okrevanje, šibko zaupanje potrošnikov in visoko stopnjo nezaposlenosti. Vsi omenjeni dejavniki bodo namreč gotovo vplivali na počasen turistični pokrizni napredek.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje