Lastniške in poslovne povezave iz dokumentov se navezujejo na čase, ko je Boško Šrot še vodil Pivovarno Laško. Foto: BOBO
Lastniške in poslovne povezave iz dokumentov se navezujejo na čase, ko je Boško Šrot še vodil Pivovarno Laško. Foto: BOBO
V davčni oazi tudi Šrotovi pajdaši

Korun je bil poslovni partner Boška Šrota v času, ko je slednji vodil Pivovarno Laško, piše časopis Delo v nadaljevanju razkrivanja panamskih dokumentov.
Pred Korunom sta bila lastnika Ulstra Borivoj Lalović, ki je Šrotu in nekdanjemu prvemu možu borznoposredniške hiše Bogdanu Pušniku pomagal pri preprodaji delnic Premogovnika Velenje, ter častni konzul Slovenije v Luksemburgu Franc Dreu.

Do teh podatkov so se po poročanju Dnevnika dokopali tudi preiskovalci Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU), ko so preiskovali Šrotove in Pušnikove preprodaje delnic Letrike, (nekdanje Iskre Avtoelektrike) in nakup delnic Premogovnika Velenje.

Prvi lastnik in pooblaščenec družbe Ulster Associates z Britanskih Deviških otokov je marca 2006 postal Franc Dreu. Na podlagi panamskih dokumentov je Delo razkrilo, da je Dreu dobil pooblastila za upravljanje več podjetij v davčnih oazah.

Za njim je lastništvo družbe 5. decembra 2006 prevzela družba Ponteverda s Sejšelov, ki je svoj delež še istega dne prenesla na Borivoja Lalovića, ki je bil lastnik Ulstra tudi v času preprodaj delnic Premogovnika Velenje.

Kot imetnik delnic je bil Lalović v register družbenikov vpisan do 18. oktobra 2010, ko je lastnik postal Korun. Ta je torej bil, kot poroča Delo, lastnik Ulstra, ko je bilo na to podjetje domnevno preneseno Šrotovo premoženje. Dreu, Lalović in Korun so v istem obdobju kot Ulster obvladovali tudi družbo Ponteverda, piše Delo.

Dreu: Nikoli nisem bil lastnik Ulster Associates
Na vprašanje časnika glede lastništva družbe na Deviških otokih je Dreu dejal, da ni bil nikoli lastnik Ulstra, marca 2006 pa je Lalović, ko je podjetje ustanovil, namesto svojega imena vpisal Dreuovo - "mogoče po pomoti, ne vem, zakaj". Pozneje so ugotovili napako in popravili ime lastnika.

A Dreu naj bi bil po pisanju Dela pooblaščen za upravljanje Ulstra do začetka leta 2007, ko je pooblastilo prejel Guy Lanners iz luksemburške družbe Europe Fiduciaire, ki je tudi zastopnik luksemburške Towre, domnevno povezane z Bogdanom Pušnikom.

Lalović je medtem dejal, da je omenjeno podjetje kupil in "prodal naprej brez tečajne razlike, ker sem se odselil iz Luksemburga". Prav tako naj ne bi poznal Koruna, ki je za njim prevzel Ulster. Korun po predstavitvi podatkov v panamskih dokumentih Delu ni želel več odgovarjati.

V davčni oazi tudi Šrotovi pajdaši