Po podatkih ameriškega ministrstva za gospodarstvo se je v skladu z napovedmi končala najhujša recesija v zadnjih desetletjih, ki se je uradno začela decembra leta 2007. Okrevanje je še večje od pričakovanj, saj so analitiki napovedovali rast okoli 3,3 odstotka.
Analitiki opozarjajo, da je rast še vedno "ambulantna", saj ne bi bila mogoča brez obsežnih finančnih injekcij zvezne vlade. Glede na podatke je rast pognala potrošniška poraba za trajne dobrine, predvsem za avtomobile, ki jo je spodbudil vladni program zamenjave starih avtomobilov za novejše in varčnejše.
Okrevanje krivca za krizo
Spodbudno je tudi okrevanje stanovanjskega trga, ki je bil glavni krivec za recesijo in finančno krizo, ko je poplava nakupov stanovanj in hiš ob ugodnih hipotekarnih posojilih tudi tistim, ki jih niso bili sposobni odplačevati, lansko jesen porušila finančni trg z ugotovitvami bank, da imajo vknjiženih na stotine milijard dolarjev dolga, ki ga nikoli ne bodo dobile
nazaj.
V tretjem četrtletju je poraba za stanovanja na letni ravni skočila za 23,4 odstotka, kar je največji skok od leta 1986, za kar ima največ zaslug vladni program davčnih olajšav v višini deset odstotkov vrednosti nakupa oziroma največ do 8.000 dolarjev za kupce prvih hiš in stanovanj.
Brezposelnost še vedno problematična
Septembra je stopnja brezposelnosti znašala 9,8 odstotka in pričakuje se, da bo še naprej naraščala vsaj do sredine prihodnjega leta. Kljub razočaranju analitikov pa podatki niso samo slabi. Povprečje štirih tednov, ki izenači nihanja, namreč kaže, da število novih prošenj pada že osmi teden zapored in je v preteklem tednu padlo na 526.250, kar je najnižje od januarja.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje