Postelja, ki je pravzaprav osrednji motiv slavnega platna, je morda preživela teh sto in več let, je prepričan umetnostni zgodovinar Martin Bailey. Bailey je dragocenemu kosu pohištva s preverjanjem dokumentacije sledil do dediča, ki je po osvoboditvi Nizozemske leta 1945 posteljo podaril skupnosti v Arnhemu.
Van Gogh je posteljo kupil septembra 1888 v kompletu s posteljo za gosta - pripravljal se je namreč na obisk še enega velikega slikarja, Gauguina, ki je bil takrat na poti v Arles. Za vsako od postelj je odštel 150 frankov, Spalnica pa je nekakšen slikarski dokument umetnikovega prvega doma.
Po van Goghovem samomoru leta 1890 je postelja prešla v last vdove njegovega brata, Jo - ta jo je vzela s seboj na Nizozemsko, kjer jo je uporabila v majhnem gostišču, ki ga je vodila.
Zgodba bi se tukaj lahko končala - in se tudi je, dokler Bailey ni odkril pisma iz leta 1937. Ker so v slikarjevi "Rumeni hiši" hoteli odpreti muzej, so Joinega nečaka, ki mu je bilo prav tako ime Vincent, prosili za isposojo slik. V pismu je odgovoril, da lahko ponudi tudi "posteljo, ki se pojavi na slavni sliki spalnice".
Lov na prastare postelje v Boxmeeru?
Muzej nikoli ni zaživel; hiša je bila leta 1944 poškodovana v zavezniškem bombardiranju in kasneje porušena. Bailey je, tako poroča The Art Newspaper, lani stopil v stik s sinom zgoraj omenjenega nečaka, Johanom van Goghom, ki šteje 94 let. Spomni se, da so posteljo leta 1945 podarili prebivalcem iz okolice Arnhema, natančneje, vasice Boxmeer. Bailey je prepričan, da bi bila postelja lahko tam še danes, še posebej, če se lastnik sploh ne zaveda njenega porekla.
Slika, ki uteleša umetnikov zanos in vitalnost
Danes je znanih pet različic van Goghove Spalnice. Dve sta skici, tri pa oljne slike. Za največjo mojstrovino velja prva različica, iz leta 1988, ki je danes razstavljena v Amsterdamu. Obstajata pa še dve, hranijo ju v pariškem muzeju d'Orsay in v chicaškem umetnostnem inštitutu. Velja, da le izvirni sliki uspe ponazoriti sanjavo in optimistično vzdušje, ki je prevevalo van Gogha leta 1888. Tedaj je zares verjel, da je v Arlesu naposled našel resnični dom (umetnik se je namreč v 37 letih kar 37-krat preselil).
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje