Evropska komisija je tako predlagala, da se leto 2018 razglasi za evropsko leto kulturne dediščine, o predlogu pa bosta odločala Evropski parlament in države članice EU-ja. Iz predstavništva Evropske komisije v Sloveniji so sporočili, da bi evropsko leto kulturne dediščine obenem ponudilo priložnost, da se predstavi, kaj lahko EU stori za ohranjanje, digitalizacijo, infrastrukturo in raziskave znotraj programov, kot je Ustvarjalna Evropa.
Bogata kulturna raznolikost stare celine
Kulturna dediščina, ki v Evropi obsega vse od arheoloških najdišč, arhitekture in srednjeveških gradov do folklorne tradicije in različnih oblik umetnosti, kot so slikarstvo, književnost, glasba in film, je bistveni del kolektivnega spomina in identitete Evropejcev.
Bogata nacionalna, regionalna in lokalna raznolikost Evrope na edinstven način spodbuja izmenjave med ljudmi vseh starosti, ki izvirajo iz različnih družbenih okolij, kultur in držav. Evropska kulturna dediščina obenem spodbuja socialno kohezijo in vključevanje, in sicer z obnovo zanemarjenih območij, ustvarjanjem lokalnih delovnih mest in spodbujanjem občutka pripadnosti skupnosti.
V času krčenja javnih proračunov za kulturo
V okviru tega tematskega leta bi po vsej Evropi organizirali vrsto dogodkov in več vrst kampanj, to bi bila tudi priložnost za soočenje z izzivi krčenja javnih proračunov za kulturo, zmanjševanja sodelovanja pri tradicionalnih kulturnih dejavnostih ali pritiskov okolja na območjih kulturne dediščine. V ospredju bi bile tudi mednarodne kulturne povezave in ohranjanje kulturne dediščine kot ključnega elementa zunanje politike EU-ja.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje