V palači nekdanjega iraškega predsednika Sadama Huseina v Basri na jugu Iraka so namreč nedavno odprli muzej, kjer so na ogled pomembni predmeti iz bogate zgodovine ozemlja, kjer je danes Irak.
Mesto Basra v Perzijskem zalivu je bilo sicer zgrajeno leta 637 in je igralo pomembno vlogo v zgodnji islamski zgodovini. Znano je po kulturi, umetnosti in zgodovini, a v zadnjem času ni bilo primernega kraja, kjer bi bili lahko razstavljeni pomembni predmeti. V mestu je pred časom že deloval muzej, ki je bil leta 1991 tarča ropa - ukradena je bila polovica razstavnih predmetov, direktorja pa so ubili.
Sodelovanje z britansko vojsko
Po poročanju hrvaške tiskovne agencije Hina projekt ureditve muzeja, ki ga vodijo direktor muzeja Kahtan Al Obaid in britanska vojska, še ni končan, za javnost je za zdaj odprta le ena galerija. Direktorju novega muzeja se pripisuje zasluga za vrnitev več sto muzejskih predmetov v Basro iz Bagdada. Med razstavljenimi predmeti so dragoceni kovanci, keramika in kipi, najstarejši naj bi nastali 400 let pr. n. št.
In s prijateljsko pomočjo ...
Ureditev že delujoče galerije in obnova palače sta stali 750.000 dolarjev (671.000 evrov). V projektu, ki je trajal osem let, sta med drugim sodelovala iraško ministrstvo za kulturo in dobrodelna organizacija Prijatelji muzeja v Basri s sedežem v Veliki Britaniji.
John Curtis, kustos Britanskega muzeja iz Londona in svetovalec v projektu, je izpostavil velik pomen muzeja v Basri, sploh ob dejstvu, da je skrajna skupina Islamska država na severu Iraka uničila številne kulturne spomenike.
"Danes smo priča uničevanju po vsej regiji. Posebej na severu Iraka, v zgodovinskih mestih Nimrod in Ninive. Pravi kulturocid se dogaja tudi v Siriji, zato je odprtje muzeja v Basri delček svetlobe na koncu predora," je poudaril Curtis.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje