Novico so danes sporočili iz londonskega Britanskega muzeja, kjer so ugotavljali točen izvor dragocenih osmih predmetov, ki jih je policija od trgovca z umetninami zasegla v maju, po tistem, ko mu ni uspelo dokazati njihovega lastništva. In tako naj bi dotični muzej v Irak vrnil zbirko 5.000 let starih antičnih predmetov.
Dragocene starine brez dokumentacije
Po navedbah Guardiana strokovnjaki iz Britanskega muzeja niso ugotovili le, kje natanko v Iraku so bile starine ukradene, ampak tudi to, kje na zidovih templja so bile. Na njih sicer ni bilo nikakršne dokumentacije, ki bi bila v pomoč policiji.
Razvozlanje klinopisa razkrilo njihov izvor
Strokovnjaki so izvor predmetov razbrali iz zapisov na njih. Klinopis, ki so ga razvili Sumerci v Mezopotamiji pred približno 5.300 leti, jim je – vrezan v stožčast predmet, ki spominja na šotorski klin in je bil nameščen v zid templja – razkril, da izvira iz templja Eninu, v današnjem mestu Telo na jugu Iraka, nekoč antičnem mestu Girsu.
Trkanje na vest mednarodne skupnosti
Med predmeti, ki jih bodo vrnili, je tudi manjši marmorni amulet v obliki bika, shranjen v ličnem rdečem ovitku. Iraški veleposlanik Salih Husain Ali je poudaril, da je zaščita teh starin odgovornost mednarodne skupnosti. Pohvalil je muzej in zaposlene v njem "za izjemno prizadevnost pri identificiranju izvora in vrnitvi ukradenih starin v Irak".
Urjenje iraških arheologov
Kot navaja francoska tiskovna agencija AFP, je identifikacijo olajšalo dejstvo, da je Telo kraj izkopavanj Britanskega muzeja, kjer od leta 2016 urijo iraške arheologe.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje