Režiser prav tako dve leti ne sme zapuščati države, prepovedane pa so mu tudi kakršne koli "družbene ali politične dejavnosti".
Režiserjeva francoska distributerka Michele Halberstadt je obtožbo, da Rasoulof ogroža državno varnost, označila za absurd, saj sta njegovo edino orožje "svetloba in senca na njegovi paleti". Kot pravi, so mu potni list zasegli že leta 2017 in ima že od tedaj prepoved potovanj in snemanja.
Na obsodbo iranskega sodišča so se odzvali organizatorji canskega filmskega festivala, enega najuglednejših svetovnih filmskih dogodkov. Izrazili so "skrajno ogorčenje" nad razsodbo, v izjavi pa med drugim zapisali, da "ob soočanju s cenzuro iranskih oblasti" Rasoulof "še naprej prikazuje realnost njegove države". "Mohammad Rasoulof je filmski ustvarjalec, je umetnik. Zato je zdaj prikrajšan za svobodo," so dodali.
Cineast je star znanec Cannesa; pred dvema letoma je tam prepričal v kategoriji Un Certain Regard (poseben pogled) s filmom A Man of Integrity, napeto dramo o moškem, ki bije boj proti korupciji in ne želi privoliti v plačilo podkupnine, da bi se izkopal iz težav. V filmu je znova raziskoval načine, kako avtoritarni režim utiša neodvisne glasove.
Rasoulof je predlogo za film delno črpal iz lastnega življenja. Leta 2010 je bil s svojim stanovskim kolegom Jafarjem Panahijem, še enim priznanim iranskim režiserjem, prijet, ker sta snemala brez potrebnih dovoljenj. Obsodili so ga na šest let zapora, pozneje so kazen znižali na eno leto.
"Iran je kot oče alkoholik. Včasih me udari."
Ob prevzemu nagrade v Cannesu je pred dvema letoma dejal, da ljubi Iran, a je ta kot oče alkoholik: "Včasih me udari." Dejal je tudi, da je mednarodna podpora iranskim filmarjem pomembna in pomaga. "Mednarodna podpora je pomagala vsem filmarjem, še posebej meni, in sicer se je zaradi nje zmanjšal pritisk, ki so ga izvajali na nas."
Rasoulof je že leta 2011 sodeloval v kategoriji Un Certain Regard, ko je s filmom Goodbye tudi osvojil nagrado za žirijo. Leta 2013 se je vrnil s filmom Anonymous in prejel nagrado svetovnega združenja filmskih kritikov in novinarjev. V Iranu so njegovi filmi prepovedani.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje