V Otroškem in mladinskem programu tudi sicer načrtujejo bolj zavzeto nagovarjanje mladostniškega občinstva. Že konec februarja bodo mladi lahko spremljali dokumentarno serijo Kdo si pa ti?. Ta bo najstnikom v njim bližnjem jeziku predstavila vrstnike, ki so se v Slovenijo priselili ali pa se tu rodili oziroma jih z drugimi kulturami tesno povezuje njihova kultura. Oddaja V svojem ritmu, bo sicer na sporedu jeseni, spoznali pa bomo srednješolske glasbene skupine, ki se bodo pomerile v določenem glasbenem žanru.
Odgovorni urednik Kulturnega in umetniškega programa (KUP) Andraž Pöschl je predstavitev nadaljeval z mladimi. V uredništvu glasbenih in baletnih oddaj bodo prihodnji mesec izbirali predstavnika za nacionalni izbor Evropskega mladinskega plesalca 2015. Tudi letošnja pričakovanja so visoka, končno tekmovanje pa bo potekalo junija v Plznu. Seveda bo to uredništvo še naprej predvajalo operne in baletne predstave z domačih in tujih odrov.
Vrnitev Pozabljenih v kolektivni spomin
Pöschl je nadaljeval predstavitev KUP-a s serijo Pozabljeni, ki jo bo predstavilo uredništvo dokumentarnega programa. Serija ohranja spomin na 20 Slovenk in Slovencev, ki so s svojim delom vidno in pomembno zaznamovali slovensko narodno bit; na področjih znanosti, umetnosti, kulture in politike. Dokumentarce je lani ustvarila vrsta režiserjev, ki so v zelo kratkem času uspešno opravili veliko delo.
Tudi izobraževalno uredništvo je svoje delo usmerilo v predstavljanje domačega prostora. V ospredje so postavili igrano-dokumentarni film Kaj bi drugje dali za rimski zid!, ki se ob 2000. obletnici Emone posveča nastanku mesta in primerjavi z drugimi rimskimi mesti. Drug poudarek je na filmu Voz z Ljubljanskega barja (koprodukcija TV SLO in zunanjih produkcijskih hiš). Film o najstarejšem kolesu in ljudeh, ki so ga uporabljali in izdelali, sestavljajo tri pripovedne linije; arheološka, igrano-animirana in znanstvena. Omeniti velja še oddajo Tistega majskega dne, ki jo namenjamo 70. obletnici konca 2. svetovne vojne, in oddajo Nevidni spomeniki, ki bo predstavila edinstveno tehniško dediščino zgradb in naprav, ki so spremljale gradnjo južne železnice.
V uredništvu verskih oddaj so pripravili portret Antona Strleta z naslovom Sluh svetosti, dokumentarno oddajo, ki bo na ob praznovanju velike noči. V neposrednem prenosu bogoslužja iz zamejstva bo televizijska ekipa obiskala Bistrico ob Zilji na avstrijskem Koroškem. V tedenski oddaji Obzorja duha pa bodo spremljali priprave in nato uprizoritev Škofjeloškega pasijona.
Kinotečni petki od pomladi do jeseni
V sodelovanju uredništva oddaj o kulturi in uredništva tujih igranih oddaj pa nastaja pogovorna oddaja Kinoteka, ki bo uvod v nov enako imenovan filmski termin; ta bo sistematično predstavljal najpomembnejša dela filmske zgodovine.
Med tujimi filmi in serijami ne zamudite januarskega cikla o holokavstu, februarskega cikla tujih filmov, v katerih igrajo Slovenci (Tir, Zlato, Lea in Darija ter Policist), ponovitve Oblasti, Umorov na podeželju, Gdč. Marple, Foylove vojne in Poirota, marčevskega cikla italijanskega neorealizma (Vittorio De Sica), aprilskih filmov ob 70. obletnici konca 2. svetovne vojne, majskega cikla ob 100. obletnici rojstva Orsona Wellsa, junijskih melodram ter jesenskih poklonov Ingrid Bergman, Francoisu Truffautu in Krzysztofu Kieslowskemu.
V Uredništvu igranega programa poleg trenutnega snemanja druge sezone nadaljevanke Nova dvajseta načrtujejo snemanje treh filmov, to so Cimre (režija: Klemen Dvornik), Stekle lisice (režija: Boris Jurjaševič) in Diamantna poroka (režija: Simon Intihar). Premierno bomo letos predvajali filme Avtošola (režija: Janez Burger), Dekleta ne jočejo (režija: Matevž Luzar) in Sošolki (režija: Darko Sinko), pripravljajo pa tudi scenarij za igrani projekt Kajuh, ki ga bo napisal Metod Pevec.
Osvežene oddaje o kulturi
Uredništvo oddaj o kulturi pripravlja prenovo monotematskih oddaj, na začetku februarja pa poleg prenosa podelitve Prešernovih nagrad in predstavitve nagrajencev še oddajo Platforma o sodobni umetnosti. Ta se bo posvetila medijski arheologiji, glavni protagonist oddaje pa je eden vodilnih medijskih arheologov Wolfgang Ernst. Poleg že prej omenjene oddaje Kinoteka se pripravlja tudi kratka oddaja, ki nas bo popeljala v svet sedme umetnosti po Filmu tedna.
Naša razmišljanja bodo popestrile tudi oddaje o uporabni filozofiji; v vsaki oddaji bodo v družbi enega izmed slovenskih filozofov skušali odgovoriti na vsakdanje zagate, ki zanimajo širši krog ljudi.
Vsekakor pa na zaslonih ostajajo tudi javljanja z vseh pomembnejših domačih in tujih festivalov ter knjižnih sejmov.
Meta Trampuš
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje