Projekt ob 100-letnici njegovega rojstva, ki bo deloma vključen v okvir Evropske prestolnice kulture, bo obudil Adamičevo glasbeno, filmsko in fotografsko udejstvovanje, obsegal bo razstavo njegovih notnih edicij, tonskih zapisov in dokumentov, načrtujejo pa tudi izdaje njegovih partitur in zgoščenk z njegovo glasbo.
Poseben poklon godbenikov
Družina Bojana Adamiča je predlog projekta, s katerim bi počastili obletnico njegovega rojstva, pripravila že leta 2008 z namenom, da se ob jubileju izvedejo simpozij ter različni glasbeni in fotografski dogodki, povezani z njegovim delom. Po besedah umetnikove hčere in usklajevalke projekta Alenke Adamič so leta 2009 svojo zamisel predstavili tudi na ministrstvu za kulturo ter povabili številne institucije, društva in posameznike k sodelovanju. Razmišljali so o različnih dejavnostih po Sloveniji in širše, s katerimi bi zaznamovali njegovo ustvarjalnost.
Ker je Zveza slovenskih godb v sodelovanju z Javnim skladom RS za kulturne dejavnosti in Zvezo kulturnih društev Maribor razglasila letošnje leto za leto Bojana Adamiča v godbeništvu, so bile vse godbe povabljene, da na svojem nastopu v prvi polovici leta izvedejo vsaj eno njegovo skladbo.
Promenadni koncert pihalnih godb
Tej tako imenovani Adamičevi pomladi bo oktobra v Univerzitetni knjižnici Maribor in dvorani Union v Mariboru sledil dan godbeništva, ki bo obsegal simpozij o Adamičevem življenju in delu, razstavo, koncertni nastop pihalnih orkestrov in slavnostni koncert, na katerem bosta igrala orkester Slovenske policije in orkester Slovenske vojske. Slavnostni koncert v obliki promenadnega koncerta pihalnih godb pripravljajo tudi v okviru prireditve Junij v Stari Ljubljani.
V Ljubljani bosta Adamiču posvečena mednarodni večer šansonov La vie en Rose pod vodstvom Vite Mavrič in otvoritveni koncert Slovenskih glasbenih dnevov, na katerem bosta nastopila tako Simfonični orkester kot Big band RTV Slovenija, za začetke katerega je v največji meri zaslužen prav Adamič.
Celomesečna retrospektiva filmov z Adamičevo glasbo
Adamič je med drugim napisal glasbo za več kot 200 slovenskih in tujih filmov, septembra pa bodo izbrane filme predstavili v celomesečni retrospektivi. Kot uvodni dogodek v retrospektivo bodo na njegov rojstni dan, 9. avgusta, v Muzeju slovenskih filmskih igralcev v Divači organizirali posebno projekcijo pod zvezdami.
Njegovemu fotografskemu ustvarjanju bo posvečena razstava pustnih mask z naslovom Zven maske: fotografske mojstrovine Bojana Adamiča, ki bo od februarja na ogled v Galeriji Emporium v BTC Ljubljana ter nato od oktobra še v Univerzitetni knjižnici Maribor. Del njegove zapuščine bo predstavljen na razstavi v Narodni in univerzitetni knjižnici v Ljubljani in nato še v Univerzitetni knjižnici Maribor, Društvo slovenskih skladateljev pa namerava znova izdati zgoščenko z njegovimi simfoničnimi deli ter notni zapis njegovih popevk. Predviden je tudi ponatis njegove monografije Zven maske: fotografske mojstrovine Bojana Adamiča.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje