Pesem je izvedel sanktpeterburški koncertni zbor 23. februarja, ki ga v Rusiji in nekaterih državah nekdanje Sovjetske zveze praznujejo kot dan branitelja domovine in se je nekoč imenoval dan sovjetske vojske in mornarice. 23. februar 1918 je namreč obveljal kot datum, ko je Rdeča armada dosegla svojo prvo zmago nad nemškimi silami pri Pskovu in Narvi.
Očitnen zmagoslavni militarizem izvajane pesmi
Tri dni pred nastopom zbora je Vladimir Putin nagovoril sodržavljane, ob tem pa je ruska državna televizijska mreža predvajala segment s prikazom zemljevida potencialnih ciljev za jedrski napad v ZDA, med katerimi so bili med drugim Pentagon in predsedniški rezidenci v Camp Davidu in Marylandu.
Mnogi so ob posnetku pojočega zbora izrazili vznemirjenje in zgroženost zaradi očitnega zmagoslavnega militarizma pesmi in neustreznosti okoliščin njene izvedbe, saj se v znameniti sanktpeterburški Katedrali sv. Izaka vsak dan odvijajo ruske pravoslavne maše, poroča The Moscow Times.
Pesem sovjetskega disidentskega avtorja
Vendar so nekateri kmalu po tem opozorili, da je bila pesem, ki jo je leta 1980 napisal sovjetski disidentski avtor Andrej Kozlovski, izvorni naslov je bil Na podmornici ali o plači [sovjetskega] vojaka, očitno mišljena kot parodija sovjetskega propagandnega rožljanja z orožjem. Njeno izvedbo v letu 2019 pa je mogoče razumeti kot ironiziranje sedanjega političnega ozračja.
Ena izmed kitic in refren gresta takole:
Potem ko je posnetek zbora zaokrožil po spletu in bil deležen precejšnje pozornosti, je sanktpeterburški koncertni zbor na svoji spletni strani Vkontakte objavil izjavo, v kateri zavračajo očitke, da bi bil lahko njihov nastop prevratniške narave.
"Ne moremo drugače, kot da odgovorimo mojstrom politične analize: ne zapravljajte svoje sape za razprave, ali so koncerti lahko za ali proti Putinu. To je odvratno. Da bi bolje razumeli, kaj se je zgodilo na našem nastopu, morate razumeti dve stvari. Prvič, pesmi, ki jih izvajamo, so izvirni dokumenti dotičnega obdobja, edinstveni v svojem okolju. Seveda, njihovih besedil ne spišemo na novo, da bi spodbujali politično korektnost ali pa da bi se ujemala s kakimi drugimi trendi. Drugič, ko delujemo v cerkvi, se nismo dolžni omejiti na psalme ali hvalnice. Čestitali smo svojemu občinstvu, pokazali, da nam je mar za njihov praznik, preteklost in trud. Da smo skupaj. Z veseljem so nas poslušali in čutili, da nam je mar. Pridite na naše koncerte, prenehajte politizirati!" je mogoče prebrati na spletni strani Vkontakte.
"Dandanes proletariat nima ničesar več izgubiti, razen svojih treh rubljev"
Ruski protodiakon Andrej Kurajev, sicer tudi teolog in v javnosti dejaven intelektualec, ki je pogosto namenja ostre kritike pravoslavni hierarhiji, je na svojem blogu Livejournal zapisal, da je parodija morda naletela na gluha ušesa.
"Pesem sama je stara, porojena v globinah sovjetskega podtalnega gibanja. Takrat je bila šala, satiriziranje sovjetskega agitpropa. Danes, po Putinovih 'risankah' in 'šalah' ter v teh zelo resnih okoliščinah, to sploh ni več videti kot šala. Ker poulični brutalneži s stranskih ulic Sankt Peterburga [tukaj gre za priljubljeno sklicevanje na trdo vzgojo Vladimirja Putina] danes niso zgolj poulični brutalneži. So na oblasti. In njihovo vodilno načelo je 'zadaj prvi udarec'. Ker dandanes proletariat nima več ničesar izgubiti, razen svojih treh rubljev," je prepričan Kurajev.
Ob upoštevanju večplastnosti konteksta in trenutnega političnega ozračja ‒ v katerem je mimogrede mogoče biti v vremenski napovedi na ruski državni televiziji deležen tudi razprave o mogočih jedrskih napadih na ZDA ‒ ni presenetljivo, da je nastop pevskega zbora povzročil toliko ogorčenja in vznemirjenja. Nemara čas, ki mu med drugim vladajo družbeni mediji, ni več primeren za parodijo sovjetskega agitpropa iz obdobja vladavine Leonida Brežnjeva.
In čeprav dirigent zbora vztraja, da je šlo za dobronamerno šalo, pravzaprav niti sam avtor pesmi Kozlovski ni bil navdušen nad dejstvom, da so izvedli njegovo pesem. "Odkrito povedano, ne bi je smeli prepevati v Katedrali sv. Izaka," je povedal za lokalno novičarsko spletno stran Fontanka. Dodal je še: "Nič dobrega ne bo izšlo iz tega."
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje