Angažirana knjiga, ki jo je poslovenil Sandi Kodrič, priča o tem, kako so proizvajalci cigaret ustvarili popoln stroj za zasvojenost in posledice kajenja napravili za "lanski sneg".
Gre za monografijo, v celoti spisano na podlagi dokumentov, pridobljenih po tožbah proti tobačni industriji. V njej je med drugim zgodba tobačne industrije predstavljena z vidika javnega zdravja, v ospredju pa je tudi njen brutalen boj proti zdravju človeštva s ciljem pridobiti finančno korist ne glede na posledice.
Knjiga, ki bo po mnenju nekaterih vplivala na zgodovino javnega zdravja
"Zlati holokavst je najpomembnejša knjiga o kajenju v zadnjih petdesetih letih. Proctorjeva unikatna mešanica strokovnega pristopa, privlačnega branja, duhovitosti in širšega družbenega razumevanja prinaša zgodbo, ki se ne ustraši nobenih tabujev, njen rezultat pa so zaključki, ki jih ne more prezreti nobena vlada. Knjiga, ki bo vplivala na zgodovino javnega zdravja," je o knjigi zapisal profesor Mike Daube, predsednik avstralskega sveta za zdravje in proti kajenju.
Tobačna industrija je z vsemi sredstvi želela preprečiti izid knjige, a ji ni uspelo. Avtor v njej med drugim razgalja metode industrije, kako pridobiti kadilce na svojo stran. Med drugim navaja naslednje pristope: ustvarjanje nevednosti v povezavi s kajenjem, prodajanje cigaret prek umetnosti in športa, prevara s filtri, prevara z izmerjenimi vrednostmi nikotina in katrana ter povečanje zasvojljivosti s cigaretami.
Kajenje cigaret kot najbolj smrtonosna zasvojljivost na naših tleh
Nov krog usklajevanja protitobačnih ukrepov z direktivami Evropske unije pa je tisto, kar je lahko aktualno tudi za slovenske bralce.
V Sloveniji sicer po navedbah založbe UMco, pri kateri je izšla knjiga, za posledicami kajenja vsako leto umre vsaj 3.600 ljudi, kar cigarete postavlja za najbolj smrtonosno zasvojenost pri nas. Predsednik ameriškega združenja za boj proti raku John R. Seffrin je presodil, da je delo Zlati holokavst "mogočna obsodba najsmrtonosnejše industrije na svetu".
Robert N. Proctor (1954) je profesor zgodovine znanosti na ameriški Univerzi Stanford. Je avtor številnih nagrajenih knjig in sodelavec Ameriške akademije znanosti in umetnosti.
S knjigo Zlati holokavst je, potem ko je s svojo raziskovalno ekipo pregledal več milijonov dokumentov, napisal najbrž najizčrpnejšo knjigo o notranjem delovanju tobačne industrije ter kot prvi iz te stroke na sodišču tudi pričal proti njej.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje