Tržaško knjižno središče naj bi po besedah ministra za kulturo Uroša Grilca začelo delovati najpozneje novembra.
"V preteklih mesecih smo se morali soočiti z dejstvom, da je bilo reševanje tržaške knjigarne neuspešno in da potrebujemo drugačen projekt, ki bo skladen z zahtevami časa in prostora. Vsekakor pa si ne znamo predstavljati, da na Tržaškem ne bi imeli slovenske knjigarne, da ne bi imeli prostora, ki bi bil reprezentativen za slovensko kulturo, slovenske avtorje in slovenske založnike in ki bi zagotavljal dostopnost knjige tudi Slovencem v zamejstvu," pravi Grilc.
Zavezali so se
Dogovor so na generalnem konzulatu Republike Slovenije v Trstu poleg ministra Grilca podpisali še minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Gorazd Žmavc, direktor Javne agencije za knjigo RS (JAK) Aleš Novak, predsednik Slovenske kulturno-gospodarske zveze Rudi Pavšič in predsednik Sveta slovenskih organizacij Drago Štoka ter ustanovitelja, predstavnika Založništva tržaškega tiska in Zadruge Mladika.
Sedem deležnikov se je s podpisom dogovora po Grilčevih besedah zavezalo, da bo zagotovilo pogoje za vzpostavitev Tržaškega knjižnega središča, po drugi strani je podpis dogovora tudi zaveza za partnersko sodelovanje pri naslednjih korakih. Knjižno središče naj bi začelo delovati najpozneje novembra, prizadevali pa si bodo, da bi vrata odprlo že prej, avgusta. Tudi v prihodnje bo opravljalo nalogo knjigarne, ob tem bo tudi pomembno kulturno središče in stičišče.
Več kot samo knjigarna
Osnovni knjigarniški vidik delovanja knjižnega središča bo namreč nadgradil predviden kulturni center s kulturnim programom, središče pa bo ponujalo tudi možnost za predstavitev kulturne dediščine Slovenije ter večjih kulturnih dogodkov v Sloveniji, kot so festivali, koncerti in simpoziji.
Knjigarna pokopana, treba je gledati naprej
Kot je v povezavi z zaprtjem Tržaške knjigarne dejal Grilc, si je včasih treba priznati, da določenega projekta ni več mogoče nadaljevati. Stečaj Jadranske finančne družbe kot lastnice jih je vse postavil pred neizogibno dejstvo, da v takšni obliki in na takšen način kot do zdaj ter verjetno tudi na tisti lokaciji tržaška knjigarna v prihodnje ne more več delovati. "Pred nami je nov projekt, ki bo ta manko nadomestil. Verjamem, da smo s tem, da smo se ga lotili partnersko, izkazali neko zavezo ne le za njegov zagon, ampak tudi delovanje. Z vložkom tako v program knjigarne kot tudi v razvijanje strokovnih podlag smo postavili temelje za nov model delovanja slovenske knjigarne v Trstu," je še dejal Grilc.
Denarna plat
Za vzpostavitev Tržaškega knjižnega središča bo 30.000 evrov intervencijskih sredstev prispeval Urad Vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu, slovenski krovni organizaciji bosta iz rednih sredstev zagotovili 25.000 evrov, ministrstvo za kulturo pa bo središče podprlo prek javnega razpisa JAK-a.
Ustanovitelja bosta najpozneje v petih mesecih od podpisa dogovora ustanovila pravno osebo, ki bo prevzela dejavnost knjižnega središča, zagotovila prostore za njegovo delovanje in pripravila dolgoročni program delovanja, so sporočili z ministrstva za kulturo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje