Oktobra bo minilo 80 let od rojstva Vaclava Havla (1936-2011), obletnico pa bodo na Češkem pospremili prav z objavo doslej neznanih dnevniških zapiskov.
"Najprej sem mislil, da sem našel dnevnik svojega dedka, saj sta imela oba zelo podobno pisavo," je o svoji najdbi dejal David Dusek, vnuk Zdenka Urbanka (1917-2008). Nanje je naletel po naključju med pospravljanjem stanovanja. Havel si je v njih zapisoval načrte za čas, ko bo spet na prostosti, tudi ideje za drame, o katerih je razmišljal. Pisal pa je tudi o psihofarmatikih, ki so jih v zaporu dajali nasprotnikom režima.
Od pisem ženi do dnevniških zapisov
Havel je leta 1989 vodil žametno revolucijo. Po zatrtju praške pomladi se je tudi aktivno vključil v boj proti komunističnemu režimu in decembra istega leta postal predsednik tedanje Češkoslovaške. Bil je eden od avtorjev manifesta človekovih pravic Listina 77, ki je zaznamoval začetek opozicijskega gibanja v državi, Havel pa se je zaradi njega znašel v nemilosti oblasti. Večkrat je bil tudi zaprt in v čeških komunističnih zaporih presedel več kot pet let. Pod naslovom Pisma Olgi so že bila objavljena pisma iz zapora ženi, ki so postala eno njegovih najbolj znanih literarnih del. Po razpadu države na Češko in Slovaško je bil Havel predsednik Češke, zadnji mandat pa končal februarja leta 2003.
Zapustil je tudi obsežen literarni opus, na ducate iger, knjig in političnih esejev, za katere je prejel vrsto mednarodnih priznanj.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje