Po besedah literarnega zgodovinarja Aljoše Harlamova bi bil France Prešeren, če bi živel danes, kralj vseh trolov, Fran Levstik bi svoje popotovanje od Litije do Čateža tvital v živo, Cankar pa bi prosjačil za lajke na fejsiču.
Slovenski pionir posodabljanja
Elektronska pošta, SMS-i, Facebook, Twitter in sodobni mediji sploh so spremenili način komuniciranja in vplivajo na življenja mnogih bralcev, zato je čas, da tudi literarna dela posodobimo in jih interpretiramo času primerno, so zapisali v založbi Mladinska knjiga. Ob tem so napovedali prvo samostojno knjigo Boštjana Gorenca - Pižame.
Avtor, ki velja za pionirja posodabljanja na naših tleh, bo v knjigi predstavil 50 omreženih literarnih del. Tako bo bralec izvedel, kako se Povodni mož z Uršiko Zalo suka na Facebooku, da Drejček in trije Marsovčki razvijajo polnokrvno teorijo zarote, da si Alma Karlin izmenjuje elektronsko pošto z urednikom ter da so ljudske pravljice zaživele kot šokantni naslovi novičarskih portalov.
Brez ljudskih pravljic seveda ne gre
Gorencu uspe na humoren način posodobiti tudi ljudske pravljice. Tako v njegovem delu Mojca Pokrajculja svoj piskrček na spletu oglašuje kot Lonček na robu gozda na lokaciji Hosta, Koroška. Pod rubriko nastanitev zapiše: "Majhna, enosobna garsonjera na jasi na robu gozda, edini pokriti objekt na tem območju. Še posebej priljubljena med zimsko burjo, saj ima centralno ogrevanje, pomanjkanje tekoče vode pa nadomesti studenec v bližini. Najbrž bom v garsonjeri tudi jaz, ampak ne skrbite, da bi zmanjkalo prostora."
Za konec pa še misel, da bi naš najslavnejši tihotapec knjig Primož Trubar glede tega dela zagotovo velel: "Všečkati inu deliti!".
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje