Predstava v ospredje postavlja dilemo sodobne realnosti – gre za vprašanje družbene pravičnosti v času, ko se je obstoječi sistem izčrpal, ko se zahodni svet spopada s krizo predstavniške demokracije in kapitalizma ter se obotavljivo iščejo morebitne alternative.
La Justice ali utrujajoče ravnovesje je avtorsko zastavljena kot gledališka interpretacija politično angažiranih litografij Honoréja Daumierja v režiji Juša Zidarja. Nastala je v sodelovanju z AGRFT-jem pod mentorskim vodstvom profesorjev Sebastijana Horvata in Kristijana Mucka. Predstava vključuje tudi odlomek iz Goethejevega Fausta v prevodu Erike Vouk in pesem Srečka Kosovela.
Litografije kot izhodišče za odrski eksperiment
Daumierjeve litografije s sporočilnimi, skorajda gledališkimi situacijami in liki iz meščanskega vsakdanjega življenja predstavljajo osnovo za odrsko raziskovanje "na temo delovanja farse in farsičnega, telesne ekspresije ter preigravanja reprezentativnih simbolov sodobne politične konvencije in njenih zastarelih ideoloških principov", so zapisali v najavi.
Honoré Daumier (1808–1879) je v svoji karieri ustvaril več kot 4.000 litografij, lesorezov, risb in slik, s svojim opusom litografij, ki jih je objavljal v pariškem časopisu Le Charivari, pa je postavil temelje politične karikature. Njegove litografije predstavljajo "material, ki z zgodovinske distance, a v diskurzu angažirane satire s subverzivno komičnostjo odraža današnjost".
V predstavi La Justice ali utrujajoče ravnovesje sta za dramaturgijo poskrbeli Eva Kraševec in Anja Pirnat, za kostumografijo Mateja Fajt, scenograf je Tine Tribušon, koreografinja pa Enya Belak. Oblikovanje svetlobe je delo Davida Orešiča, avtorica glasbe je Alenka Mrakovčič. V predstavi igrajo Anita Gregorec, Gregor Prah, Filip Samobor, Maruša Majer, Lena Hribar, Nik Škrlec in Nejc Cijan Grlati.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje