Na različnih prizoriščih - Lutkovno gledališče Ljubljana, Kino Šiška, Kinodvor, Klub Daktari - se bo v petih dneh predstavilo 27 lutkovnih gledališč oziroma ustvarjalcev iz Rusije, ZDA, Nizozemske, Nemčije, Italije, Češke, Francije, Portugalske, Izraela, Estonije, Finske, Velike Britanije in Slovenije.
Preplet tradicionalnega in sodobnega
Kot je zapisala umetniška vodja festivala Ajda Ross, se je pri izboru osredotočila na drzna lutkovna raziskovanja, ki jih omogoča razvoj sodobnih tehnologij in novih materialov. Te predstave preizprašujejo preverjene lutkovne prakse, lutke nadgrajujejo s sodobnimi tehnologijami, računalniškimi pristopi ali zvočnimi sredstvi ter potrjujejo neskončne možnosti lutkovnega izraza, raznovrstnost vizualnih izrazov, oblik in pristopov.
Neklasične lutkovne predstave so na primer Luftballett II slovenskega umetnika Vlada G. Repnika, v kateri bodo v vlogi lutk nastopila svetlobna telesa oziroma računalniško vodene luči. Pa tudi G. Karmen ruskega gledališča Akhe, v kateri lutka prevzame vlogo besede oziroma je animacija predmeta zamenjana z animacijo besede.
Poleg tega bo festival, ki ga pripravlja Lutkovno gledališče Ljubljana, z mojstrsko delavnico Fabrizia Montecchija o senčnih lutkah in senčnem gledališču opozoril tudi na pomen ohranjanja tradicionalnih veščin in pristopov k lutkovnemu ustvarjanju. V sodelovanju s Kinodvorom bodo predvajali lutkovni film Peter in volk Suzie Templeton in španski animirani film za odrasle Apostol. V času festivala bo na ogled tudi več razstav.
Festival uvaja zgodba o 12-letni siroti v Črnem mlinu
Bienalni festival, ki letos poteka 12., se bo začel drevi s premiero predstave Krabat, koprodukcijo Lutkovnega gledališča Ljubljana (LGL), Umetniškega društva Konj, Ulrike Quade Company in produkcijske hiše Oorkan z Nizozemske. Predstava po poznani zgodbi nemškega mladinskega pisatelja Otfrieda Preusslerja o bistrem štirinajstletnem dečku, siroti, ki se v stiski zateče v skrivnostni Črni mlin, bo obenem tudi začela novo sezono LGL.
Od slovenskih predstav bodo na ogled še Ti loviš! v režiji Silvana Omerzuja, predstava Guliver – moje potovanje v Liliput Ravila Sultanova bo obiskovalce popeljala po Ljubljanici do čarobne dežele, ki se bo naselila v Botaničnem vrtu, na festivalu pa so uvrščene še tri predstave Matije Solceta, Močeradek gre čez cesto, Proces ali žalostna zgodba Josefa K. ter Turlututu.
V petih dneh bo na ogled 27 predstav, od katerih je 11 namenjenih otrokom, 16 pa odraslemu občinstvu. Umetniška vodja festivala in LGL Ajda Ross je predstave domačih in tujih umetnikov izbrala iz nabora 280 predstav.
Predlogi
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje