Tudi v šoli verjamejo nasilniku, ne Gašperju, zaradi česar ta vzame pravico v svoje roke in nasilnika pretepe v Batmanovi obleki. Na koncu je kaznovan on, in ne tisti, ki so vse skupaj sprožili.
V Prešernovem gledališču Kranj bodo v petek ob 19.30 premierno uprizorili delo Vinka Möderndorferja Jaz, Batman. "Zgodba je preprosta in zelo tipična - gre za nasilje med mladostniki v zadnji triadi osnovne šole, takrat, ko je nasilje izjemno aktualno tudi v resničnem svetu," je dejal avtor, ki je predstavo tudi zrežiral.
Odrasli brez posluha za mlade
"V takšnih in podobnih oblikah se ta zgodba ponavlja vsak dan. Nasilje med mladostniki sem raziskoval dve leti, nato pa sem povzel najbolj stereotipne situacije, ki jih mladi doživljajo dnevno. Običajno pa vse ostane med njimi samimi, ker odrasli nimamo posluha zanje, šola pa nima več vzgojne moči, ampak je postala le še učni servis," je dejal.
S predstavo ne poskušajo najti rešitev za to problematiko, želijo le pokazati, da en drugega ne znamo poslušati.
Poleg tega je po Möderndorferjevem mnenju glavno sporočilo predstave, da mladi niso nasilni sami po sebi, ampak je nasilen svet, v katerem živijo in ga kopirajo - "svet, ki je obremenjen s hitrostjo, uspehom, rivalstvom".
"Mi smo tisti, ki jih ne znamo poslušati, agresiven pa je tudi globalističen svet s turbokapitalizmom. Ne gre samo za fizično nasilje, nasilje je prisotno povsod. Tudi potrošniške zadeve, s katerimi nas neprenehoma bombardirajo, so nasilne," še meni Möderndorfer.
Odgovornost države in politike
Še posebej je predstava aktualna za starše in vse odrasle: "Tudi odgovornost države in politike je izjemno velika. Če otroci vidijo, da v svetu vlada laž, da kraja ni nič grdega, bodo to posnemali. Krivce je treba iskati v nas samih. Rešitev pa lahko iščemo v tem, da se poskušamo spremeniti sami - si postaviti moralne imperative in jim slediti."
"Vinko Möderndorfer s svojo aktualno pisavo v naših vrstah išče Batmana, ki bo rešil vse krivice in družbo napravil (spet) srečno. Utopična, a nadvse razumljiva misel, ko se izgubljamo v množici nepravic. Najprej pa moramo ukrepati sami in s tem omogočiti, da bodo Gašperji v naši okolici lahko zaupali v svoje starše in sistem, ki je neizprosen, a za zdaj edini, ki ga poznamo," pa je na novinarski konferenci o predstavi dejal dramaturg Rok Andres.
17. decembra okrogla miza za premislek
S predstavo Jaz, Batman želijo odpreti ne le umetniško, ampak tudi strokovno razpravo o nasilju med mladimi, zato so pripravili več spremljajočih dogodkov.
Med drugim bodo 17. decembra pripravili okroglo mizo Predstava se predstavi, s katero želijo mlade, njihove starše, pedagoge in druge strokovnjake ter širšo javnost spodbuditi h kritičnemu premisleku o vzrokih za nasilje in zatiskanju oči pred njim, so sporočili iz gledališča.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje