Potem ko je prvi napovedani datum premiere zaradi poškodbe igralca odpadel, so v Lutkovnem gledališču Maribor naposled uradno premierno uprizorili predstavo Pobalinska pujsa. Ta je nastala po istoimenski slikanici Manice Klenovšek Musil, režijo pa podpisuje Miha Golob.
Slikanica Pobalinska pujsa Manice K. Musil je na lanskem Slovenskem knjižnem sejmu prejela nagrado za najlepšo slovensko knjigo za otroke. Govori o dveh pujsih, velikih prijateljih, Tinetu in Tonetu, ki sta prava pobalina.
"Že po njunih pogledih in muzanju lahko pričakujemo, da imata nekaj za bregom. Hodita po dvorišču, brezskrbno požvižgavata in gledata nekam visoko visoko v nebo," je vse, kar o vsebini predstave izda njena avtorica, ki je končala študij arhitekture, od leta 2001 pa kot samostojna kulturna delavka ustvarja na področju ilustracije in arhitekture.
Interaktivna predstava, pri kateri so otroci in drugi gledalci del igre, postavlja pomembna vprašanja mej. "Ko vragolije postanejo nevarne ali nespoštljive, jih je treba ustaviti. Vsi pobalini, tudi gledalci, spoznajo, da so prestopili mejo nedolžnih vragolij in se morajo za svoja dejanja opravičiti," so pojasnili v Lutkovnem gledališču Maribor (LGM).
Pišeki poleg pujsov
Avtorica besedila Manica K. Musil, v zadnjem času mnogokrat nagrajena avtorica slikanic - šivank, je tudi avtorica likovne podobe pri predstavi. Prepoznavno tehniko šivanja polstene volne je ekipa predstave prenesla na oder, dvodimenzionalne lutke pa so skozi platno animirane s pomočjo magnetov.
Pobalinska pujsa je na oder Lutkovnega gledališča Maribor postavil režiser Miha Golob, ki je v LGM-ju v preteklosti režiral zelo priljubljeno in uspešno predstavo Mali modri in mali rumeni, ki je bila nagrajena za vizualno adaptacijo slikanice na 8. bienalu lutkovnih ustvarjalcev, pa tudi na drugih mednarodnih festivalih.
Avtor glasbe pri predstavi je Vasko Atanasovski, igralca in animatorja sta Anže Zevnik in Maksimiljan Dajčman. Predstava je primerna za gledalce od 3. leta starosti naprej.
Avtorici projekta Teja K. Lozar in Manica K. Musil sta ob tem skupaj z mariborskimi vrtci zasnovali otroški projekt Pišeki. Otroci in vzgojitelji so ob branju slikanice Pobalinska pujsa ustvarili 600 piščančkov in ti otroški izdelki so umeščeni v okolico gledališča kot sodobna prostorska intervencija.
S predstavo se izteka mandat direktorici Mojci Redjko. Na čelo mariborske lutkarske ustanove se za naslednjih pet let vrača Katarina Klančnik Kocutar, ki je hišo vodila že med letoma 1999 in 2004, vse odtlej pa je v njej tudi zaposlena.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje