Razstavo o arheološki dediščini slovenske Štajerske iz graškega muzeja Joanneum bodo pod naslovom V novi luči v Pomurskem muzeju odprli v petek ob 17.00, na ogled pa bo do 13. junija. Ob odprtju bo deželni minister za kulturo Christian Buchmann v deželi Štajerski gradivo predal državnemu sekretarju na ministrstvu za kulturo Alešu Črniču.
Predmeti digitalizirani in popisani v obeh jezikih
Gre za približno 500 drobnih najdb, pretežno iz okolice Ptuja, med temi za ostanke kovinskih posod, rimske predmete in fragmente lončenine. V Sloveniji najdene predmete so v Joanneumu od leta 2011 sistematično popisali v obeh jezikih in digitalizirali.
V Joanneumu so arheološke spomenike iz območja današnje Slovenije zbirali in raziskovali od ustanovitve muzeja leta 1811 do razpada avstro-ogrske monarhije leta 1918 ter v času med obema vojnama. V arheološke zbirke je v tem času prišlo več tisoč predmetov in arhivskih dokumentov, ki so neprecenljiv vir za slovensko arheološko vedo, denimo terenski dnevniki, risbe, fotografije in načrti. V okviru projekta InterArch-Steiermark - interaktivna arheološka dediščina avstrijske in slovenske Štajerske gradivo tudi digitalizirajo.
Razstava pomurskega muzeja je sicer zastavljena širše in ne bo predstavljala le projekta InterArch-Steiermark, ampak prikazovala zgodovino arheološkega raziskovanja Slovenije v Joanneumu vse od njegove ustanovite kot "nacionalnega muzeja Notranje Avstrije", spora med Dunajem in Gradcem za t. i. negovske čelade do obdobja 1941-1945, ko je bilo to območje upravljano kot del takratne Spodnje Štajerske.
Predlogi
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje