Omenjeno delo je narejeno iz jeklenih drogov stavb, poškodovanih v potresu v Sečuanu leta 2008, ki so bili namenjeni za reciklažo, a jih je VejVej zbral in poravnal. Pri pripravi retrospektive Britanci z umetnikom in znanim političnim oporečnikom sodelujejo na daljavo, saj Aj Vejvej še vedno ne sme zapustiti Kitajske.
"Zelo sem srečen, da sem del te zgodbe. To bo moja prva velika razstava v Londonu, mestu, ki ga občudujem. Izbrana dela bodo predstavila moje ustvarjanje v zadnjih letih, nekaj del pa je nastalo posebej za londonsko razstavo," je dejal umetnik, počaščen, da lahko razstavlja v tako ugledni kulturni instituciji.
Med novimi deli je denimo delo z naslovom Remains (2015), ki združuje v porcelanu izdelane replike kosti, izkopane na mestu nekdanjega delovnega taborišča iz časa komunističnega režima Maa Cetunga v 50. letih preteklega stoletja.
Kot je dejal Adrian Locke, eden od kuratorjev retrospektivne razstave, jih je sodelovanje s kitajskim umetnikom postavilo pred nove izzive. Po njegovem mnenju je sposobnost Aja Vejveja, da dojame prostor, ne da bi si ga v živo ogledal, in jasnost njegove vizije pri razporejanju po prostoru, izjemna.
Aj Vejvej je znan kot oster kritik kitajske vlade. Kitajska policija ga je aprila 2011 aretirala na letališču v Pekingu, od koder se je odpravljal v Hongkong. Po treh mesecih priprtja so ga izpustili brez obtožnice, so ga pa obtožili utaje davkov in mu zaplenili 2,4 milijona dolarjev ter mu prepovedali izhod iz države.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje