Mila je ena tistih, ki se je s svojimi mladiči vpisala v statistiko letošnjega mačjega buma. "Muca Mila je skotila sedem mačjih mladičev. To je zelo veliko leglo. Muce imajo v povprečju od dva do pet mladičev, mlajše, kot so muce, oziroma prvo leglo je navadno manjše, naslednja legla pa so v povprečju od štiri do pet mladičkov," je povedala dr. Natalija Hercog Gerbec z Veterinarskega centra Pika.
"Druga Milina posebnost je pa ta, da je skotila mladičke takoj po tem, ko je že eno leglo imela za seboj. Ko smo jo našli, je bila z relativno velikim mladičkom, starim tri mesece, ki ga je dojila, in bila je tik pred samim porodom," je dodala.
Mladički ostajajo sami, zapuščeni
Letos se srečujemo s številnimi mačjimi mladiči. Gre za t. i. mačji 'babyboom', ki za seboj potegne številne težave z namestitvijo kakor tudi žalostne zgodbe, ki temu sledijo. "Namreč, veliko mladičkov ostane samih, zapuščenih, prepuščenih nemilosti gozdu, cesti, smetnjakom in pa drugim zgodbam. In to je mogoče trenutek, da spregovorimo tudi o tem, kako se muce razmnožujejo in kakšna je v bistvu mačja reprodukcija," je povedala Natalija Hercog Gerbec.
Dejavniki, ki vplivajo na spolno zrelost
Mačke dosežejo spolno zrelost med 6. in 9. mesecem starosti, lahko pa tudi že prej. "To je lahko vezano tudi nekoliko na pasmo. Vemo, da siamske muce, birmanke, lahko dosežejo to spolno zrelost že pri štirih mesecih. Nekatere druge pasemske muce, kot so to dolgodlake perzijske muce, pa tudi po enem letu, celo letu in pol. Drug vidik, kdaj se bo muca začela goniti, je telesna teža. Nekje pri teži dveh, dveh in pol kilogramov bo nastopila puberteta . Tretji vidik je pa tudi sezona, se pravi letni čas. Muce, da pridejo v fazo gonitve, potrebujejo dolžino dneva oziroma veliko svetlobe. Glavna sezona gonjenja muc je nekje od januarja do septembra, nato v jesenskem, zimskem času nastopi obdobje mirovanja, negonitve. Temu pravimo anestrus. S pomladjo oziroma kmalu že z daljšanjem števila dnevnih sončnih ur pa se ta gonitev spet pojavi."
Tri faze gonitve
Gonitev pri mačkah poteka v treh fazah. "Prvi fazi se reče proestrus, to je faza, kjer pride do priprave na gonitev, kjer pride do zorenja jajčnih celic, ki je navadno ne opazimo. Najbolj izrazita faza gonjenja je tista, ki jo vsi poznamo. Muce se oglašajo, samci so zelo glasni. Muce so takrat zelo naklonjene k crkljanju, rade se zadržujejo zraven lastnika. Lahko se oglašajo, valjajo po tleh, drgnejo ob različne dele predmetov. Zavzamejo pa tudi eno tipično pozicijo telesa, namreč s sprednjimi tačkami se spustijo zelo nizko, zadnji del, rečemo temu ritko, pa dvignejo kvišku. Ta faza traja nekje v povprečju od osem do deset dni. Muce bodo tudi takrat naredile vse, da bodo od doma pobegnile, če se le da. Samci seveda so pa zelo zelo aktivni in oblegajo te samice. Če do same uspešne brejosti oziroma oploditve ne pride, se bo takšna muca zelo hitro vrnila v ponovno gonitev. Pravijo ljudje, 'ja, muce se vseskozi gonijo'. To pomeni, da v določenem delu leta, ki smo ga že omenili, bodo šle iz enega ciklusa gonitve v drugega. Prepričanje, da se muce, ki imajo leglo oziroma mladičke, vsaj v tem času ne bodo ponovno gonile oziroma bile breje, je napačno. To dokazuje tudi naša muca Mila, ki je nekje šla v ponovno uspešno gonitev in brejost, predvidevamo, en mesec po kotitvi," je še povedala Hercog Gerbčeva.
Odgovorni in ozaveščeni skrbniki svoje mačke sterilizirajo oziroma kastrirajo, še preden nastopi prva gonitev, torej okoli 6. meseca starosti. Oddajo O živalih in ljudeh lahko spremljate vsako soboto ob 13.25 na TV SLO 1.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje