Organizatorji želijo do leta 2020 zagotoviti, da bo vsak dijak, ki konča srednjo šolo, okoljsko in podnebno pismen, hkrati pa tudi pripravljen ukrepati in postati glas za spremembe. "Podpis pariškega podnebnega sporazuma je en korak do ublažitve posledic podnebnih sprememb. Izobraževanje mora biti ključen del teh prizadevanj," so poudarili.
Zavzemajo se za opolnomočenje vsakogar, s čimer bi spodbudili udejstvovanje pri dejavnostih varovanja okolja. Izobraženost na tem področju po njihovih besedah ni namenjena samo ustvarjanju zelenih volivcev in pospeševanju okoljskih in podnebnih zakonodaj ter politik, temveč tudi pospeševanju do okolja prijazne tehnologije in ustvarjanju zelenih delovnih mest.
Po njihovem prepričanju je treba zgraditi svetovno državljanstvo, poučeno o vzrokih podnebnih sprememb in zavedajoče se njihove izjemne grožnje našemu planetu.
Ministrstvo za krožno gospodarstvo
Na ministrstvu za okolje in prostor so ob tej priložnosti med drugim poudarili priložnosti, ki jih prinaša krožno gospodarstvo. Ponuja model proizvodnje in potrošnje, ki omogoča življenje in ustvarjanje na okolju prijaznejši način.
"K temu lahko pripomorejo nova znanja in tehnologije, nov način oblikovanja ter novi poslovni modeli, ki sledijo paradigmi krožnega gospodarstva, kar zahteva spremembo oziroma prilagoditev skoraj vseh sistemov delovanja," so navedli.
Z lanskim oktobrom je Slovenija postala članica programa 100 regij krožnega gospodarstva fundacije Ellen MacArthur. Na podlagi tega je za letos predvideno predvsem aktivno sodelovanje, izobraževanje in pristop ter začetek aktivnosti t. i. multiplikatorjev. Eden od njih je Gospodarska zbornica Slovenije, pridružila pa se je tudi javna agencija Spirit.
Na pobudo civilnodružbenih organizacij
22. april se kot svetovni dan Zemlje na pobudo civilnodružbenih organizacij po vsem svetu praznuje od leta 1970. Številni posamezniki in okoljske organizacije na ta dan pripravljajo različne dogodke in prireditve, s katerimi opozarjajo na ranljivost in enkratnost planeta, na katerem živimo. Različni dogodki bodo ob tej priložnosti potekali tudi po vsej Sloveniji.
Eden bolj atraktivnih bo v prestolnici, kjer bodo člani glasbene skupine Siddharta na strehi hotela Park pripravili koncert. Dogodek bo po zagotovilih organizatorjev popolnoma usklajen z okoljevarstveno zavestjo, saj bodo glasbeniki igrali na neelektrične inštrumente, lesena kitara pa bo simbolično opominjala na toplino Zemlje.
V Ljubljani bodo ob dnevu Zemlje tudi zaključili tradicionalno spomladansko čistilno akcijo Za lepšo Ljubljano, ki se je začela ob svetovnem dnevu voda 22. marca. Akcija se vsako leto zaključi s tradicionalnim čiščenjem Ljubljanice od Špice do Zmajskega mostu. Dogodek, ki je postal priljubljena turistična prireditev, bo letos potekal že 26. leto zapored. Na bregovih Ljubljanice v središču mesta bo ob tem potekal tudi kulturni program, v zahvalo za skrb za čisto okolje pa bodo mimoidočim delili medovite dišavnice.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje