Zaradi obilnih padavin je do popoldneva v severovzhodni Sloveniji padlo celo do 45 milimetrov dežja - narasli so številni manjši vodotoki v Podravju, zlasti na območju Slovenskih goric, Goričkega in Haloz. Med rekami, ki poplavljajo na teh območjih, je najbolj narasla Pesnica, ki je v Gočavi že presegla rekordni vodostaj 503 centimetrov. Ta reka poplavlja tudi na sicer redko poplavjenih območjih, medtem ko Ščavnica, Ledava in Dravinja poplavljajo v skladu s pričakovanji, navaja Agencija RS za okolje. Dež, narasle reke in zemeljski plazovi tako še kažejo zobe.
OPOZORILA
Pretok reke Mure je okoli 16. ure v Gornji Radgoni presegel opozorilno vrednost 635 kubičnih metrov na sekundo in še narašča. V Gornji Radgoni bo reka največji pretok dosegla predvidoma ponoči med 24. in 1. uro (700-900 kubičnih metrov na sekundo). Poplavni val se bo v noči na sredo premikal v spodnji tok proti meji s Hrvaško, ob tem pa bo Mura po napovedih poplavljala znotraj protipoplavnih nasipov.
V hribovitih predelih lahko narastejo tudi hudourniki. Ob tem lahko zaradi erozivne moči vode pride do premeščanja zemljine, opozarja Agencija RS za okolje.
Najhuje na ptujskem območju
Neurja so ponoči po Sloveniji povzročala precej nevšečnosti, zlasti na širšem ptujskem območju. Na Ptuju, v Kidričevem, Majšperku, Hajdini in Apačah je veter zvečer in ponoči odkril več streh ter podiral električne drogove in drevesa. Na območju Slovenske Bistrice je ponekod zmanjkalo elektrike. O odkritih objektih poročajo tudi iz Dupleka, kjer je odneslo streho na piščančji farmi, ter Rogaške Slatine in Kozjega.
Težave z meteorno vodo
V več delih države so težave povzročale meteorne vode. Popoldne in zvečer je voda v Mariboru zalila nekaj kleti, pod vodo je bila tržnica na Taboru. Gasilci so vodo iz kleti črpali tudi v Kranju, Dravogradu, Poljčanah, Hočah in na Ravnah na Koroškem, prav tako so imeli precej dela na območju Krškega.
Nič bolje se ni godilo širšemu celjskemu območju. Še zlasti jo je skupilo območje občine Kozje, kjer je veter odkril strehi dveh stanovanjskih hiš, v eno od njiju pa je vdrla tudi voda. Še huje je bilo v Rogaški Slatini, kjer se je poleg neurja prav tako razbesnel močan veter. Odkril je ostrešja več hiš, na cestišča je podiral drevesa, ponekod pa poškodoval tudi električno energijo. Posledice je ujma pustila tudi v Šmarju pri Jelšah.
Prizadeti tudi vinogradi
Meteorna voda je težave povzročala tudi v Posavju. Zalila je več kleti, veter pa je ruval drevesa in odkril ostrešje gospdoarskega objekta v Žurkovem dolu. Ker se je v nevihti podrl daljnovod, so odjemalci na območju Metnega vrha, Žabjeka, Zabukovja, Podvrha, Žurkovega dola, Trnovca in Kladja ostali brez električne energije. Največ škode je sicer povzročila toča, ki je padala na območju Goleka, Dunaja in v kraju Presladol, kjer je najbolj prizadela vinograde (tudi 80-odstotno).
Iz občine Dol pri Ljubljani poročajo o udaru strele v sleme stanovanjske hiše. Večje škode ni bilo. Prav tako je bil v udaru strele poškodovan gospodarski objekt na območju Slovenske Bistrice.
Topleje proti koncu tedna
Sveže bo, najvišje dnevne temperature ne bodo presegle 22, na Primorskem 24 stopinj. Jutri bo delno jasno in nekoliko topleje, najvišje dnevne temperature bodo dosegle 25, na Primorskem tudi že 29 stopinj Celzija. Proti koncu tedna lahko znova pričakujemo še toplejše vreme.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje