V Sloveniji je skupina gospodarstvenikov v času tranzicije izgubila stik z državljani, pozneje pa se je to zgodilo tudi med politiki, pravi Lukšič in dodaja, da zato razume ljudi, ki na ulicah opozarjajo, da so bili okradeni in da pravna država ne deluje. Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer
V Sloveniji je skupina gospodarstvenikov v času tranzicije izgubila stik z državljani, pozneje pa se je to zgodilo tudi med politiki, pravi Lukšič in dodaja, da zato razume ljudi, ki na ulicah opozarjajo, da so bili okradeni in da pravna država ne deluje. Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer
Vinko Gorenak
Državni zbor bo v torek obranaval interpelacijo notranjega ministra Vinka Gorenaka, Lukšič pa pravi, da v stranki SD ne bodo imeli težav, da jo podprejo. Foto: BoBo

Lukšič je poudaril, da države ne morejo več voditi ljudje, ki so bili od 90. let vpleteni v skoraj vse afere, zdajšnja vlada pa po njegovem mnenju predstavlja le vrh ledene gore takšne politike.

V Sloveniji je skupina gospodarstvenikov v času tranzicije izgubila stik z državljani, pozneje pa se je to zgodilo tudi med politiki, je prepričan Lukšič. Zato razume ljudi, ki na ulicah opozarjajo, da so bili okradeni in da pravna država ne deluje. "Treba bo razmisliti o revizijskih postopkih, da bi popravili krivice iz obdobja tranzicije. Moramo priti do moralnega očiščenja, ker te krivice predstavljajo preveliko breme za prihodnost," je dejal.

"Če Slovenija še enkrat zamoči z vladno izbiro, bomo dihali le še na škrge"
"V SD-ju smo ponosni, da smo v družbi utrdili svojo demokratično pozicijo,"
je poudaril in dodal, da se jim je, ko so strankini člani zašli v položaj, ko so začeli izgubljati zaupanje v družbi, uspelo dogovoriti, da so ti člani zapustili svoj položaj - ob tem je pozval tudi druge politične stranke, da prevzamejo takšno vlogo in si povrnejo zaupanje med volivci.

Naslednje volitve, ne glede na to, kdaj se bodo zgodile, bodo po njegovem mnenju izredno pomembne. "Če Slovenija še enkrat zamoči z vladno izbiro, bomo dihali le še na škrge," je poudaril. Slovenija ima po njegovih besedah zdaj čas za oblikovanje trdnejših političnih skupin, predčasne volitve pa bodo po njegovih besedah sicer vse bolj verjetne, če bo vlada še naprej hitela z nepremišljeno razprodajo državnega premoženja.

Destabilizacija države zaradi proračuna
Med konkretnejšimi ukrepi, nujnimi za prihodnje leto, je Lukšič izpostavil rebalans proračuna, krepitev izvoznih podjetij, združitev ostankov gradbenih podjetij in krepitev gradnje infrastrukturnih projektov. "Treba bi bilo oblikovati sklad za reševanje podjetij, ki so zašla v težave. Vlada dopušča, da podjetja propadajo," je dejal predsednik SD-ja.
"Program varčevanja je desni način vodenja družbe, njeni politiki pa nimajo posluha za znanost in visoko šolstvo, zato mu ne namenjajo dovolj sredstev," je poudaril.

Ocene, da bo Slovenija zaradi pobude za referendum o zakonu o izvrševanju proračunov za prihodnji dve leti izgubila delovna mesta in evropska sredstva, so po mnenju Lukšiča nepotrebno strašenje. "Je pa slabo za državo, če se ne sprejme proračuna, saj to pomeni destabilizacijo," je poudaril.

Interpelacijo notranjega ministra bodo podprli
Na vprašanje, ali bodo poslanci SD-ja podprli interpelacijo notranjega ministra Vinka Gorenaka, je Lukšič odgovoril, da v stranki ne bodo imeli težav, da jo podprejo. "Gorenak je bil v prejšnjem mandatu eden glavnih zagovornikov interpelacij. Vendar pa mu delo ministra ne gre od rok in doslej ni izpolnil pričakovanj," je poudaril, toda ocenil, da je koalicija trdna, zato se mu zdi verjetnost padca ministra Gorenaka le majhna.