Glede trenutnega nacionalnega in evropskega gospodarskega položaja ter osebnega položaja 51 odstotkov Slovencev pozitivno ocenjuje svoj osebni položaj, 60 odstotkov pa jih kot pozitivno vidi finančno stanje svojega gospodinjstva.
81 odstotkov vprašanih je zadovoljnih s svojim življenjem, 58 odstotkov meni, da stvari v Sloveniji ne gredo v pravo smer, le devet odstotkov pa jih meni, da stvari potekajo pravilno, kaže novembrski Eurobarometer.
Precej bolj pesimistični so glede splošnega položaja v Sloveniji, kjer so tako gospodarski položaj Slovenije kot stanje na področju zaposlovanja v Sloveniji večinoma ocenili kot slabo. V splošnem so njihova pričakovanja za prihodnjih 12 mesecev razmeroma nizka in delež pesimistov znatno presega delež tistih, ki na nacionalni ravni v tem času pričakujejo izboljšanje, so sporočili iz Bruslja.
Da je trenutno najpomembnejša zadeva, s katero se Slovenija spoprijema, brezposelnost, meni več kot polovica vprašanih Slovencev (57 odstotkov). Na drugo mesto vprašani postavljajo gospodarski položaj v Sloveniji (47 odstotkov), četrtina vprašanih pa kot najpomembnejšo zadevo navaja javni dolg.
Poročilo sicer poudarja, da je v Sloveniji v nasprotju z državljani EU-ja od prejšnjega merjenja spomladi 2014 zaznati optimističen premik glede poteka stvari v državi.
Večina se počuti evropske državljane
EU medtem v očeh Slovencev ohranja nevtralno podobo, več kot dve tretjini Slovencev (69 odstotkov) pa se počuti evropske državljane. Manjši delež vprašanih zaupa evropskim institucijam - Evropskemu parlamentu, Evropski komisiji in Evropski centralni banki -, večina pa jih podpira predloge skupnih evropskih politik in verjame v prihodnost EU-ja.
V primerjavi s predhodnim merjenjem spomladi lani se kaže izrazit porast zaupanja v vse tri evropske institucije tako v Sloveniji kot tudi v EU-ju na splošno, rezultate ankete povzemajo v Bruslju. Slovenci menijo, da je EU na pravi poti, da se izvije iz krize, hkrati pa Uniji, ob zavedanju nujnosti nacionalnih reform, pripisujejo tudi vlogo pomembnega igralca v boju proti krizi na svetovni ravni.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje