Komisijo vodita Miha Pogačnik (na sliki) in Davorin Rudolf, v komisiji pa je sedem strokovnjakov z vsake strani. Foto: MMC RTV SLO
Komisijo vodita Miha Pogačnik (na sliki) in Davorin Rudolf, v komisiji pa je sedem strokovnjakov z vsake strani. Foto: MMC RTV SLO
Slovenska stran vztraja, da mešana komisija prouči vse sporne točke na meji na morju in kopnem. Foto: MMC RTV SLO
Mešana komisija se bo znova sešla jeseni v Umagu, ko bo svoj predlog sporazuma predstavila Hrvaška. Foto: MMC RTV SLO
Drugi sestanek SLO-HR komisije

Komisija za reševanje vprašanja meje med Slovenijo in Hrvaško je proučila predlog sporazuma, ki vsebuje tudi opredelitev predmeta spora.

Gre za predlog, ki ga morata državi skleniti pred prenosom reševanja vprašanja na tretjo osebo, poleg predmeta spora pa vsebuje tudi predlog mogočega foruma in vsebinska pravila.

Slovenija je predlog sporazuma Hrvaški izročila na prvem sestanku mešane komisije, 22. aprila na Reki. Vodja slovenskega dela komisije Miha Pogačnik je po sestanku povedal, da je bila razprava strokovna in vsebinska, da pa bo potrebnih še kar nekaj usklajevanj.

Slovenija je v sporazumu kot mogoče forume odločanja predlagala Meddržavno sodišče v Haagu, 'ad hoc' arbitražo ali stalno arbitražno sodišče v Haagu.

Kot je po srečanju povedal vodja hrvaškega dela komisije Davorin Rudolf, se Hrvaška še vedno zavzema za arbitražo pred Meddržavnim sodiščem v Haagu, Pogačnik pa je dejal, da ceni to sodišče, a je vprašanje, če je ta izbira optimalna. Rudolf je dodal, da je predtem s sodiščem mejne spore reševalo že 50 držav, zato ima veliko izkušenj, poleg tega pa je glavni sodni organ Združenih narodov. Rudolf je dodal, da "to ne izključuje nadaljnje razprave in dogovarjanja, da bi našli najboljšo institucijo".

Soglasje: Predmet spora kopenska in morska meja
Tako Pogačnik kot Rudolf sta se glede predmeta strinjala, da gre za sporne točke na kopenski meji in mejo na morju. Naloga podkomisije je, da "identificira, kje se začnejo in kje se končajo t. i. sporni odseki, ki bodo šli v presojo tretjemu. Za Hrvaško je po Rudolfovih besedah glede kopenske meje sporno "od tiste točke, do katere je mešana komisija že prišla v preteklosti, torej ustje Dragonje, medtem ko je Pogačnik zatrdil, da za Slovenijo "zanesljivo ni sporen" samo ta del meje.

Na prihodnjem srečanju, ki bo v Umagu, bo svoj predlog predstavila Hrvaška. Po besedah Rudolfa se bo to najverjetneje zgodilo šele pred jesenskimi parlamentarnimi volitvami.

Kaj je naloga komisije?
Naloga komisije je pripraviti pravni okvir za reševanje vprašanja meje pred tretjo stranjo oziroma sporazuma, ki ga morata državi skleniti pred začetkom postopka pred tretjo stranjo. V njem morata določiti predmet spora, arbitra, pravno osnovo in postopke. Ker gre za meddržavni sporazum, ga morata pred začetkom postopka ratificirati še oba parlamenta.

Slovenska in hrvaška vlada sta komisijo ustanovili septembra lani v prizadevanju za čimprejšnjo rešitev težav z mejo in na podlagi dogovora predsednikov vlad, Janeza Janše in Iva Sanaderja na Bledu.

Slovenska izhodišča nespremenjena
Slovenija v svojih izhodiščih vztraja, da se mora pri presojanju o meji upoštevati stanje na dan 25. junija 1991 ter da se mora presojati o celotni meji tako na kopnem kot na morju. Če bi vprašanja reševalo Meddržavno sodišče v Haagu, pa bi to moralo presojati po načelu zunanje pravičnosti, kar pomeni upoštevanje katere koli okoliščine, tudi če ni zapisana v mednarodnem pravu, a bi lahko prispevala k boljši in pravičnejši rešitvi.

Drugi sestanek SLO-HR komisije