V slovenskih univerzitetnih središčih je v novem študijskem letu na voljo več kot 14.500 postelj. Foto: BoBo
V slovenskih univerzitetnih središčih je v novem študijskem letu na voljo več kot 14.500 postelj. Foto: BoBo

V študijskem letu 2016/17 je v Ljubljani, Mariboru, Kranju in na Primorskem skupaj razpisanih 14.531 mest za subvencionirano bivanje, in sicer 5.310 za sprejem in 9.132 za podaljšanje bivanja ter 89 mest, ki so namenjena študentom s priznano mednarodno zaščito.

Letošnji cenzus je malce višji in znaša 2.333,84 evra bruto mesečno na družinskega člana v letu 2015. Subvencija ministrstva za izobraževanje, znanost in šport za bivanje v študentskih (dijaških) domovih letos ostaja nespremenjena, in sicer 19,50 evra. Za bivanje pri zasebnikih pa je mogoče pridobiti subvencijo v vrednosti 32 evrov.

Študenti visokošolskih študijskih programov, ki želijo subvencijo za bivanje, lahko prošnjo za sprejem ali podaljšanje bivanja oddajo samo še danes prek elektronske vloge na spletnem portalu eVŠ. Če se študent prijavlja s kvalificiranim digitalnim potrdilom, lahko prošnjo v celoti odda elektronsko, sicer pa morajo izpolnjeno vlogo z morebitnimi prilogami oddati še priporočeno po pošti.

Prednostna lista bo objavljena sredi septembra
Pisarne za študentske domove bodo do 16. septembra na portalu eVŠ objavile informativno prednostno listo študentov za sprejem. Študenti, ki podaljšujejo bivanje, bodo o tem, ali izpolnjujejo pogoje za bivanje v študentskem domu ali pri zasebniku, obveščeni po pošti na naslov stalnega prebivališča predvidoma po 14. oktobru.

Cene mesečnih najemnin študentskih sob se sicer gibljejo od 40 do 135 evrov, odvisno od starosti doma, velikosti sobe in števila oseb. Pri zasebnikih pa je cena do 180 evrov na osebo za dvoposteljno oz. do 270 evrov za enoposteljno sobo.