Odkritje kipa Jožeta Pučnika na Brdu pri Kranju. Foto: BoBo
Odkritje kipa Jožeta Pučnika na Brdu pri Kranju. Foto: BoBo

Predsednik vlade Janez Janša je v govoru poudaril Pučnikovo vodilno in povezovalno vlogo v času osamosvajanja Slovenije in spomnil na Pučnikov stavek ob razglasitvi izidov plebiscita o samostojnosti Slovenije, ki je vklesan na spomenik: "Jugoslavije ni več, zdaj gre za Slovenijo." Znamenite besede Pučnika moramo ponavljati še danes, je poudaril.

Čeprav se Pučnik ni veliko mudil na Brdu pri Kranju, pa so lokacijo za postavitev doprsnega kipa po Janševih besedah izbrali zato, ker je bil tam sprejeta ena najusodnejših političnih odločitev.

Po plebiscitu o samostojnosti Slovenije 23. decembra 1990 so se pojavljali številni dvomi o odločitvi za samostojno pot Slovenije. Pučnik je takrat na Brdu sklical sestanek Demosove vlade, ki se je poenotila v odločitvi za samostojnost, je pojasni Janša, ki je v takratni vladi opravljal funkcijo obrambnega ministra.

Pučnik po Janševih besedah ni bil obremenjen z zamerami kljub težavnosti usklajevanja velikega števila strank v prvi Demosovi vladi. Boril se je za pravico slovenskega naroda do samoodločbe. "Vesel sem, da glavno slovensko letališče nosi njegovo ime in da so po njem poimenovani ulice in trgi," je poudaril premier. Ob tem je izrazil razočaranje, da navedeno ne velja za prestolnico Ljubljano.

Ob tem je povedal, da je pred prihodom na Brdo pri Kranju prejel klic avstralskega predsednika vlade, ki ga je spraševal, kako bo EU ravnal v prihodnjih dneh in tednih. Od dogajanja v Ukrajini bo odvisno tudi, kaj se bo dogajalo v Južnem Pacifiku in drugod po svetu, kar zadeva mir in spoštovanje mednarodnega prava, je besede avstralskega premierja Scotta Morrisona povzel Janša.

Spomnil je, da se številni Ukrajinci, ki živijo v različnih Evropskih državah, v teh dneh vračajo v Ukrajino, da bi pomagali pri njeni obrambi. "Tudi Pučnik je prišel iz udobne tujine v razburkano obdobje slovenske pomladi," je dejal.

Simoniti se je spominjal svojih srečanj s Pučnikom

Minister za kulturo Vasko Simoniti je tudi spomnil na znameniti Pučnikov stavek. Pučnik je po besedah Simonitija s svojo neustrašnostjo ohranjal vero v življenje, v današnji in jutrišnji dan. Prihodnost je videl v Sloveniji in bil gotovo eden od njenih stebrov, je dodal minister, ki se je v svojem nagovoru spominjal tudi svojih srečanj s Pučnikom.

Doprsni kip Pučnika sta skupaj odkrila premier Janša in Gorazd Pučnik, sin Jožeta Pučnika. V kulturnem delu so nastopili člani kvarteta saksofonov policijskega orkestra ter pesnika Igor Pirkovič in Tone Kuntner.

Ob 90. obletnici rojstva Pučnika je v imenu predsednika republike Boruta Pahorja garda Slovenske vojske na Pučnikov grob položila venec, so sporočili iz urada predsednika republike. Ob tem so spomnili, da je po Pučniku od leta 2015 poimenovana ena od dvoran predsedniške palače.