Prvak DeSUS-a Karl Erjavec je pozdravil odločitev premierja Boruta Pahorja, da kljub pozivu Računskega sodišča ne predlaga razrešitve ministra za finance Franca Križaniča. Meni namreč, da je bil poziv za razrešitev politično motiviran. Ob tem pa premierju znova predlaga, da zakon o Računskem sodišču vloži v ustavno presojo.
Tudi v Zaresu podpirajo Pahorjevo odločitev, a, kot je dejal vodja poslanskega kluba Zaresa, Franco Juri, bo moral premier svoje argumente predstaviti tudi poslancem koalicije in prepričati tudi njih.
Podporo je izrazil tudi vodja poslanske skupine (PS) LDS-a Borut Sajovic. Dejal je, da razume Pahorjevo odločitev v kontekstu izhoda iz krize, a je poudaril, da bi se morale odločitve državnih organov spoštovati.
Vodja PS-ja Solidarnost Franc Žnidaršič poteze predsednika vlade ni želel komentirati, dokler ne vidi argumentacije, na podlagi katere je Pahor sprejel svojo odločitev. Prav tako se mora še posvetovati tudi s svojimi kolegi v poslanski skupini.
Opozicija: Pahor je dvoličen
V največji opozicijski stranki SDS menijo, da se je Pahor "odločil za možnost, ki je po njegovem mnenju nima - in ki je v nasprotju z njegovim pojmovanjem pravne države". Dodajajo, da je to storil "samo zato, ker gre za ministra njegove stranke, ki uživa podporo strankarskih kolegov v parlamentu". "Njegova razrešitev bi nedvomno povzročila vladno krizo, rekonstrukcijo vlade, morebiti celo predčasne volitve."
Tudi vodja SLS-a Radovan Žerjav meni, da je bil premierjev meter "v enem primeru dolg en meter, v drugem pa pol metra".
Istega mnenje je tudi prvak SNS-a Zmago Jelinčič, ki mu očita "absolutno dvoličnost, saj je Erjavca takoj odstavil zaradi ene kante za smeti, Križaniču pa je dal najprej en teden, nato pa ga je obdržal. Ta dvoličnost je slaba za Pahorja in za državo, saj izgublja verodostojnost."
Analitiki: Pahor je ravnal politično razumno
Darko Štrajn: "Finančni minister je pomembna funkcija in potrebuje neko kontinuiteto, zato je bila za Pahorja smiselna odločitev, da ga ne odstavi. To je en aspekt. Računsko sodišče mora dogmatsko sicer vztrajati pri spoštovanju zakonskih določil, mislim pa, da dajanje nekih zaobljub s strani politikov ni najpametnejša poteza. Največ, k čemur bi se morali zavezati, je, da bodo sem pa tja uporabili zdravo pamet. Verjamem, da je ta odločitev blizu nekemu zdravemu razumu. Kar se dvoličnosti tiče, pa naj opozicija najprej pomete pred svojim pragom. Nisem sicer neki velik podpornik Križaniča, ampak menim, da se dobro upira neoliberalnim pritiskom, ki so v Sloveniji močno prisotni."
Matej Makarovič: "Formalno-pravno ima Pahor kar prav, saj Računsko sodišče ne more ukazati premierju, naj zamenja ministra. Ta njegova odločitev pa vseeno meče čudno luč na ekvivalentno odločitev lani v primeru Karla Erjavca, kajti Pahor je takrat prikazal, kot da preprosto mora izvršiti odločitev Računskega sodišča. Zdaj je v kontekstu trenutnega poziva videti, kot da je Pahor enostavno zlorabil Računsko sodišče za neki političen obračun. V bistvu gre za dvolično odločitev, ampak je tudi politično razumna odločitev. Križanič je namreč minister z relativno močno podporo znotraj matičnega SD-ja, zato je Pahorjevo ravnanje skrajno politično pragmatično."
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje