Na začetku meseca je javnost razburilo razkritje, da sta ameriška agencija za nacionalno varnost (NSA) in nemška varnostna služba BND, v zaupni operaciji, prestrezali tudi telefonske klice med Ljubljano in Brusljem, med Ljubljano in Amsterdamom ter Ljubljano in Rotterdamom.
Kot je po seji vlade povedal njen predsednik Branko Grims (SDS), je komisija vladi priporočila, naj jo celovito seznani z vsemi opravljenimi pogovori in ugotovitvami v zvezi s tem.
Kot je še dodal Grims, je sama operacija Eikonal "prodajanje lanskega ali predlanskega snega", saj se je začela že pred 11 leti in se je končala pred osmimi leti, o njej pa se je javno večkrat govorilo v najširši evropski javnosti.
Menil je še, da gre za preusmerjanje pozornosti od za Slovenijo bistvenih zadev, z varnostjo na čelu.
Nemec: Slovenija mora terjati odgovore
Predlagatelj sklica nujne seje, poslanec Matjaž Nemec (SD), je v zvezi z operacijo Eikonal menil, da je prav, da Slovenija svojim zaveznikom prenese, da je zaznala težavo. "Za nekatere je to lanski sneg, za SD pa je to vredno razprave," je še menil.
"Če Slovenci sami sebe ne bomo cenili, je težko pričakovati, da nas bodo cenili drugi. Namreč ne glede na zavezništva se moramo zavedati, da smo v tem novem svetu Slovenec Slovencu najboljši prijatelj in temu primerno mora delovati naša država kot suverena, samostojna država in od določenih terjati odgovore, ne glede na to, da gre za relativno staro stvar in se je od tega obdobja svet zelo spremenil," je še dejal.
Glede nadzora Sove je Nemec dejal, da so v Sloveniji mogoče izboljšave, na mednarodnem prizorišču je to sila nemogoče, predvsem pa bi bilo po njegovih besedah treba "okrepiti zavedanje, na kakšen način uporabljati komunikacijske kanale, tako kot se je to pokazalo pri arbitražnem sporazumu in izkušnje so sveže".
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje