Podnebnih sprememeb ne moremo več ignorirati, je opozoril koordinator Levice Luka Mesec in dodal, da "Slovenija vsako leto porabi milijone evrov za sanacijo škod, ki jih povzročijo suše, poplave, žledolomi in podobne naravne nesreče, ki so posledica podnebnih sprememb".
Kritičen je bil tudi do ukrepov politike, ki so "do zdaj opozorila poslušali, a niso ukrepali. Dovolj je bilo, da so priznali, da ta problem obstaja, a so njegovo reševanje prelagali v nedoločno prihodnost." Poudaril je, da nam ravno zaradi neukrepanja politike še vedno ni treba zapreti Termoelektrarne Šoštanj, še naprej lahko z državnimi subvencijami spodbujamo industrijsko živinorejo, namesto gradnje železnic pa širimo ljubljansko obvoznico.
Mladi so spregledali politike
Mladi so blef politike prebrali, je poudaril Mesec: "Sprejela sta jih predsednik vlade in predsednik DZ-ja, a so mladi presodili, da njihovih opozoril nista vzela dovolj resno." V Levici so se zato odzvali na pobudo Mladih za podnebno pravičnost in zahtevali sklic seje odbora za infrastrukturo, okolje in prostor. "S tem sklicem seje želimo mladim omogočiti, da dobijo besedo in svoje zahteve sporočijo neposredno tistim, ki danes nosijo odgovornost za sprejemanje oz. še bolj nesprejemanje političnih odločitev. Tistim, ki danes odločajo o njihovi prihodnosti," je poudaril.
Predlagane sklepe so v Levici uskladili z gibanjem Mladih za podnebno pravičnost. Tako med drugim predlagajo, da se vlada opredeli do konkretnih zahtev, ki so jih predstavili mladi, ter da odbor 27. aprila opravi javno predstavitev mnenj na podlagi predlaganih ukrepov. Predlagajo tudi, naj vlada do junija pripravi nova izhodišča za nacionalne cilje zmanjšanja izpustov toplogrednih plinov na ravni EU-ja, do istega roka pa naj izdela tudi časovni načrt prehoda na obnovljive vire energije do leta 2030.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje