Ministrica opozarja, da se je stanje pri tveganju revščine za otroke popravilo. Foto: BoBo
Ministrica opozarja, da se je stanje pri tveganju revščine za otroke popravilo. Foto: BoBo

Na kongresu slovenskih humanitarnih organizacij ob današnjem svetovnem dnevu boja proti revščini je ministrica poudarila, da sistem države blaginje brez humanitarnih organizacij ne more delovati. Država pa mora zagotavljati sistemske pogoje za preprečevanje revščine in socialne izključenosti ter delovanje humanitarnih organizacij.

Stopnja tveganja revščine v Sloveniji je bila po zadnjih podatkih, ki se nanašajo na leto 2016, 13,9-odstotna, kar je 0,4 odstotne točke manj kot leto prej. Zmanjšala se je tudi stopnja tveganja socialne izključenosti, ki je lani znašala 18,4 odstotka. Kljub izboljšanju pa so rezultati slabši pri samskih osebah in pri starejših, je opozorila ministrica. Obenem pa je dodala, da se je stanje pri tveganju revščine za otroke bistveno popravilo.

"Nekateri od rasti nimajo ničesar"
Kot je spomnila, minimalna neto plača znaša 614 evrov, povprečna neto plača pa 1050 evrov. Dve tretjini zaposlenih ima plačo, ki ne presega povprečne, je dejala. "Nekatere skupine ljudi od gospodarske rasti v državi nimajo ničesar," je dejala. Ob tem je treba po njenih besedah pogledati, kakšni so razlogi za revščino dolgotrajnih prejemnikov socialne pomoči. Glede na to bodo po njenih pričakovanjih pomembni programi socialne aktivacije, ki so se že začeli. Izrazila je upanje, da bodo ti učinkoviti in bodo prekinili prehajanje revščine iz roda v rod, ki se pojavlja pri nekaterih.

Na slovesnosti so podelili priznanja Nacionalnega foruma humanitarnih organizacij Slovenije, najvišje priznanje za humanitarne delavce, kipec dobrote, pa je prejela Ivica Žnidaršič. Več kot 30 let je opravljala najvišje funkcije v Rdečem križu Slovenije, še vedno pa je dejavna kot predsednica Mednarodnega komiteja izgnancev in beguncev - žrtev fašizma in nacizma.