Načelnica Generalštaba Slovenske vojske (SV) Alenka Ermenc je po pogovoru na Komisiji za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb (Knovs) pojasnila, da se je vabilu komisije odzvala, ker spoštuje državne institucije. Odgovorila je na zastavljena vprašanja, odnos predstavnikov komisije pa se ji je zdel "korekten, spoštljiv in dostojanstven".
V izjavi za medije načelnica zaradi tajnosti pogovora ni razkrivala vsebine zaslišanja. Na vprašanje, ali je zdaj zgodba z razrešitvijo Mihe Škerbinca vendarle končana, je odvrnila, da bi si želela, da bi vsak pripadnik Slovenske vojske uveljavljal službeno pot, ko gre za predloge in ugovore na odločitve nadrejenih.
Po zakonu o službi v SV je službena pot postopek, po katerem pripadnik posreduje nadrejenim svoje prošnje, predloge in zahteve ter ugovarja na sprejete odločitve v povezavi z njegovim položajem, nalogami in drugimi vprašanji.
Glede odnosa s Škerbincem je Ermenčeva danes pojasnila, da je v tem času imel dopust. Z njim se je pogovorila tako osebno kot uradno, tako da komunikacija ni prekinjena. O njegovem prihodnjem položaju pa je dejala, da je v postopku prerazporeditve, obenem pa zatrdila, da ne bo šel na nižjo dolžnost in da mu bodo zagotovljene vse doslej pridobljene pravice.
Knovs je danes opravil pogovore še direktorjem obveščevalno-varnostne službe (OVS) ministrstva za obrambo Dejanom Matijevičem in vodjo obveščevalno-varnostnega sektorja na generalštabu SV Robertom Klinarjem. Kot je po pogovorih dejal predsednik komisije Matej Tonin, so po doslej zbranih informacijah in zaslišanjih ugotovili, da so se objave o zdravstvenem stanju Ermenčeve pojavile že marca in da je o tem na postroju 1. aprila govoril tudi Škerbinc. Interpretacije o dobronamernosti ali zlonamernosti vsebine tega govora pa so različne.
Glede razgovorov, ki jih je OVS 3. aprila opravila na poveljstvu sil, pa je Knovs po besedah Tonina ugotovil, da ni šlo za prostovoljne razgovore in ne za razgovore, ki ne bi motili delovnih procesov. "Šlo je v končni fazi za zaslišanja, ki se uporabljajo v kazenskem postopku. Glede na to, da v tisti fazi še ni bilo vložene kazenske ovadbe, ne moremo govoriti o tem, da so bila zaslišanja upravičena," je navedel.
Tonin je tudi povedal, da so Ermenčevo danes vprašali, ali želi, da tudi z njenega zaslišanja umaknejo oznako zaupnosti, kot so to storili v primeru Škerbinca, a da je načelnica želela, da tega ne storijo.
Ermenčeva je ob tej priložnosti tudi zanikala nekatere medijske zapise o kadrovskih menjavah v SV. O prerazporeditvi predstavnika Slovenske vojske za stike z javnostjo Simona Koreza, ki odhaja na mariborski Center vojaških šol, je načelnica povedala, da v vojski obstaja dokument, ki določa obvezne usmeritve v kariernih poteh. Ta določa, da je pripadnik na isti dolžnosti od treh do petih let, Korez pa je bil na omenjeni dolžnosti 15 let.
"Zelo sem mu hvaležna za prispevek k razvoju in ugledu obrambnega sistema in Slovenske vojske," je dejala. Kot je dodala, je kot načelnica generalštaba dolžna zagotoviti kontinuiteto tudi na tem mestu, zato je že zagotovila "ustrezen kader in poskrbela, da se je za delo z mediji ustrezno usposobil". Korez sicer prerazporeditve v pogovoru ni želel komentirati.
O odpovedi vodje obveščevalno-varnostnega sektorja na generalštabu Roberta Klinarja pa je načelnica generalštaba dejala, da ji je pojasnil njegove prihodnje karierne cilje in podal vlogo, ki so jo tudi obravnavali. "Vesela sem, da je njegovo delo v vojski priznano tudi v civilnem okolju," je pojasnila.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje