Načelnica Oddelka za predšolsko vzgojo in izobraževanje na Mestni občini Ljubljana (MOL) Marija Fabčič je predstavila glavne novosti novega sistema vpisa otrok v ljubljanske vrtce. Ta naj bi bil po njenih besedah enostavnejši in preglednejši, obenem pa naj bi zagotavljal popolno pravno varnost staršev pri obravnavanju.
Novosti (prednosti) novega sistema
Starši bodo tako letos oddali le eno vlogo, v kateri bodo zapisali svoj izbrani vrtec in opredelili svojo drugo željo. Tako bo čakalna lista na prosta mesta v vseh ljubljanskih vrtcih le ena. Tisti, ki nujno potrebujejo vrtec, pa bodo v vlogi lahko obkrožili tudi tretjo možnost, da gredo v kateri koli ljubljanski vrtec, kjer je prosto mesto, pravi Fabčičeva. Če bodo starši zavrnili ponujeno mesto v prostem vrtcu, bodo izbrisani s čakalne liste (zakon o vrtcih).
Evidenca vpisa otrok bo po besedah Fabčičeve s šiframi otrok objavljena na spletnih straneh MOL in vrtcev, tako da bodo lahko starši videli, kje na čakalni listi so.
Novi sistem naj bi začel veljati po najavi razpisa prostih mest za I in II. starostno obdobje (ta se bo zgodil 10. februarja) in potrditvi kriterijev mestnega sveta 1. marca. Po besedah ljubljanskega župana Zorana Jankovića bo nov sistem zagotovil, da bodo vsi starši iz MOL-a lahko vpisali svoje otroke v vrtec brez težav. Vsaka generacija otrok se v vrtec ne vpiše v celoti. Podatki kažejo, da je takih otrok 90-95 odstotkov. Za druge poskrbijo starši ali sorodniki oziroma z drugimi oblikami varstva.
Zagate preteklih let v MOL-u le še spomin?
Preteklo leto smo poročali o problematiki prezasedenih vrtcev po vsej Sloveniji. Prav Ljubljana je bila tista, kjer je brez varstva ostalo največ otrok. Po besedah župana Jankovića sta ob zadnjih dveh odprtjih vrtcev, kjer so zagotovili mesta 80 otrokom, ravnateljici poklicali okoli 900 družin, da sta sploh zapolnili nove enote.
Razlogov za zavrnitve v zadnjih letih je več. Rodnost se povečuje že peto leto zaporedoma (približali smo se številkam z začetka devetdesetih let prejšnjega stoletja – več kot 21.000 novorojenih otrok v letu 2008), brezplačni vrtec za drugega in naslednje otroke, zaposlenost starih staršev. Vse to so razlogi, da občine ne morejo slediti dejanskim potrebam.
Nove vrtce odpirajo, stare obnavljajo
Od septembra lani do januarja letos so s preureditvami in prenovami prostorov odprli 19 novih oddelkov za 266 otrok prvega starostnega obdobja, do letošnje jeseni pa načrtujejo še odprtje 21 oddelkov, pravi Fabčičeva. Na razpis za dodelitev koncesij za opravljanje dejavnosti predšolske vzgoje, ki se je končal lani decembra, ni prispela nobena prijava. Po besedah Fabčičeve zasebne vrtce v Ljubljani obiskuje 155 ljubljanskih otrok, za katere občina plačuje del prispevka, letos pa pričakujejo še okoli 20 dodatnih v vrtcu Zvezdica na Rakovniku.
Prihodnji teden tudi vpis novih prvošolčkov
V Ljubljani bo 9. in 10. februarja potekal tudi vpis šestletnikov v prvi razred osnovne šole. Teh je 2.326. To je po besedah Fabčičeve zadnja majhna generacija otrok za prihodnjih pet let, saj potem sledijo močnejše.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje