Kot pojasnjujejo na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, so se za ta korak odločili zato, ker je večina javnosti med javno razpravo o omenjenem predlogu nasprotovala obveznemu očetovskemu dopustu in podprla ohranitev izbire izrabe starševskega dopusta med staršema, je poročal Radio Slovenija.
Ministrstvo je preučilo druge možnosti prenosa evropske direktive, ki so jih že predstavili koalicijskim partnerjem. Popravljen predlog zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih - torej brez obveznega očetovskega dopusta za nego in varstvo otroka - pa bodo predstavili v prihodnjih dneh.
V javni razpravi največ pripomb na neprenosljiv mesec
Ministrstvo je na začetku julija v javno razpravo v skladu z evropsko direktivo poslalo predlog, da bi morali očetje obvezno vsaj za en mesec na starševski dopust - tako so želeli spodbudili enakovrednejše porazdelitve obveznosti varstva in nege otrok med ženskami in moškimi, so pojasnili. Predlagano je bilo, da bi bil materinski dopust dolg 105 dni in tega bi torej lahko dobila samo mati - od preostalih 260 dni starševskega dopusta pa bi po tem zakonu (z nekaj izjemami) morala po najmanj 30 dni biti na dopustu tako oče kot mati, preostalih 200 dni pa si lahko razdelita poljubno.
V času javne razprave predloga zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih, ki se je končala na začetku avgusta, je ministrstvo prejelo okoli 50 odzivov oziroma pripomb na predlog zakona. Med njimi pa je prevladovalo predvsem nasprotovanje ukrepu neprenosljivega meseca starševskega dopusta za očete.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje