Državni svet je na izglasovanje novele zakona dal veto, a je bil zakon v državnem zboru tudi drugič sprejet. Zato so svetniki zahtevali referendum. Foto: RTV SLO
Državni svet je na izglasovanje novele zakona dal veto, a je bil zakon v državnem zboru tudi drugič sprejet. Zato so svetniki zahtevali referendum. Foto: RTV SLO
Prenos deleža na Kad ali Zpiz ne bo zagotovil največ sredstev za pokojnine, zatrjuje Masten. Foto: EPA
Anketa Valicona
Izid referenduma je težko napovedati, saj različne javnomnenjske ankete nakazujejo različne rezultate. Po Valiconovi bi referendum uspel z okoli 37,5 odstotka glasov. Foto: RTV SLO
Če bo denar namenjen pokojninam, naj z njim upravlja pristojni zavod, poudarjajo nekateri v opoziciji. Foto: RTV SLO
Ob odločanju o novem predsedniku države bomo glasovali tudi o zakonu o lastninskem preoblikovanju zavarovalnic. Foto: RTV SLO

Novela zakona o lastninskem preoblikovanju zavarovalnic, ki jo je pripravila vlada, določa, da bo 35,25-odstotni delež Zavarovalnice Triglav ostal v lasti Kapitalske družbe. Delež bi morali v skladu s prej veljavnim zakonom prenesti v last upravičenih fizičnih oseb - tistih, ki so imele leta 1990 s Triglavom sklenjeno zavarovalno polico. Ker to po mnenju finančnega ministrstva ni izvedljivo, vlada predlaga, naj s premoženjem, namenjenim za pokojnine, upravlja Kad.

Delitev fizičnim osebam v obliki upravičenj do nakupov delnic Zavarovalnice Triglav nekdanjih zavarovancev je nepravična, nesmiselna, predraga in zato ni mogoča, so nam povedali v SDS-u.

Podpora temu zakonu z obkrožitvijo »za« na referendumskih lističih pomeni, da bomo s tem zagotovili trajen in zelo stabilen vir financiranja vseh pokojnin v Sloveniji, posledično pa bomo iz državnega proračuna potrebovali manj denarja za pokojnine in s tem imamo vse možnosti za nižje davke vseh davkoplačevalcev, dodajajo v največji vladni stranki.

Opozicija za razdelitev deleža nekdanjim zavarovancem
Nekateri predstavniki opozicije nasprotno predlagajo, naj se državni delež razdeli približno 750.000 nekdanjim zavarovancem oziroma naj z njim upravlja Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje. Kadu ne zaupajo, ker naj bi bil preveč vpet v politične silnice, poudarjajo pa tudi, da do optimalne rešitve vlada ne bi smela prosto razpolagati z deležem zavarovalnice.

Po mnenju LDS-a se z zakonom krši načelo enakosti, ker jemlje pravico participacije v premoženju fizičnim osebam, ki so vplačevale premije v Zavarovalnico Triglav, pravnim osebam, ki so vplačevale premije, pa je bilo to sodelovanje omogočeno.

"V LDS obžalujemo, da je moralo priti do referenduma, vendar pa se je očitno izkazalo, da je prav referendum po vseh drugih izkoriščenih možnostih zadnja možnost, da se vladi prepreči oškodovanje zavarovancev Triglava," so povedali za MMC. Referendum naj bi bil edina možnost, da se prepreči, da bi vlada zaradi političnih razlogov na hitro in poceni prodala svoj delež v zavarovalnici.

Tudi v SD-ju bodo glasovali proti referendomu in po njihovih besedah s tem omogočili, da se pripravi rešitev, ki bo v korist vsem upravičencem do premoženja Zavarovalnice Triglav. Za MMC so dodali še, da bo zavrnitev zakona pomenila, da "bo s sredstvi upravljal ZPIZ in ne vlada, ki jih lahko neodgovorno proda".

NSi: Zakon v korist vseh prebivalcev
V koalicijski stranki NSi pa bodo zakon na referendumu podprli, saj so prepričani, da bo z njim dosežena korist vseh prebivalcev. Po njihovem mnenju bi "nesorazmerno visoki stroški ugotavljanja upravičenj glede na višino pridobljene pravice fizičnih oseb obremenili proračunske vire, s tem pa vse davkoplačevalce".

Prenos na Kad ali Zpiz ni najboljša rešitev
Če je smisel privatizacije Zavarovalnice Triglav zagotovitev sredstev za pokojninsko blagajno, je prenos sredstev na Kad ali na Zpiz veljavna, a ne najboljša rešitev, je za MMC dejal Igor Masten z ljubljanske Ekonomske fakultete.

Če bi želeli maksimizirati premoženje za pokojnine, bi bila bolj smiselna rešitev odprodaja državnega deleža po najvišji mogoči ceni in prenos sredstev na enega izmed globalnih skladov za upravljanje. Kad bi namreč imel vsa sredstva, namenjena pokojninam, v eni družbi, kar ni najbolje z vidika diverzifikacije premoženja in s tem povezanega zmanjšanja naložbenih tveganj.

Če pa bi imeli pred očmi konsolidacijo skupine in strateški razvoj, bi bila mogoče bolj smiselna katera druga rešitev, poudarja Masten.

Po Mastenovih besedah so argumenti, ki se pojavljajo v javnosti v korist posamezni rešitvi, le skupek parcialnih pogledov, ki ne bodo pripomogli k smiselni in celoviti odločitvi ljudi na referendumu.

Izid referenduma uganka
Kakšen bo izid referenduma o lastninjenju zavarovalnic, kot kaže, ne bo znano vse do nedelje. Javnomnenjska anketa, za RTV Slovenija jo je opravila družba Valicon, kaže, da bo za potrditev novele zakona o lastninskem preoblikovanju zavarovalnic glasovalo 29,3 odstotka vprašanih, proti pa bo 37,5 odstotka anketirancev. Neodločenih je 33,2 odstotka.

M. U.