Nekdanja direktorica STA-ja Alenka Paulin je za MMC povedala, da je pred dnevi v svojem dopisu premierja Boruta Pahorja, notranjo ministrico Katarino Kresal, predsednico komisije DZ-ja za človekove pravice Evo Irgl in informacijsko pooblaščenko Natašo Pirc Musar seznanila z nenavadnimi preiskovalnimi metodami kriminalistične policije. Te metode, kot je poudarila Paulinova, pomenijo grob napad na njeno zasebnost in kršitev temeljnih človekovih pravic.
Paulinova naslovnikom pisma pojasnjuje, da je po njej dostopnih podatkih policija "na osnovi nekakšne ovadbe od mojega osebnega zdravnika zahtevala izročitev moje medicinske dokumentacije in podatkov o zdravstvenem stanju v obdobju od 1. julija 2007 do 30. marca 2009, torej v času, ko sem bila direktor Slovenske tiskovne agencije (STA)".
"Policija neupravičeno prišla do podatkov o zdravstvenih težavah"
Pri tem je po njenem mnenju policija neupravičeno prišla do podatka o njenih zdravstvenih težavah in ginekološki operaciji, ki ji je bila podvržena v letu 2008. "S podatkom, ali je bil pri tem poleg mojega osebnega zdravnika zaslišan tudi kirurg, ki me je operiral, v tem trenutku ne razpolagam, glede na potek preiskave pa obstaja velika verjetnost, da so kriminalisti v svojo preiskavo vključili tudi potek moje ginekološke operacije in zdravljenja," je prepričana.
Paulinova je tudi povedala, da bi - glede na to, da se ni nikdar izgovarjala na kakršno koli osebno zdravstveno stanje - želela vedeti motive za tako radikalen poseg v največjo zasebnost državljana, kar podatki o zdravstvenem stanju vsekakor so.
"Gre predvsem po mojem mnenju za vprašanje primernosti oziroma sorazmernosti takšnega početja. Ker se ni zgodilo nič takšnega, se sprašujem, kakšna je teža pripisanega mi, očitno hudega kaznivega dejanja, ki utemeljuje takšne grobe posege represivnih organov v moje najbolj osebne podatke," je pojasnila. Kot je povedala za Požareport, ki je prvi poročal o njenem pismu, ne more verjeti, da so kriminalisti šli v takšne skrajnosti.
Policija: Zbirali smo obvestila po zdravstvenih ustanovah
Na policiji pa so za MMC pojasnili, da v preiskavi opravljali določena preiskovalna dejanja v skladu z določili Zakona o kazenskem postopku. Med preiskovanjem kaznivega dejanja policija po besedah predstavnika za stike z javnostjo PU Ljubljana ni opravila vpogleda v zdravstveno dokumentacijo, je pa za razjasnitev določenih okoliščin kaznivega dejanja zbirala obvestila v zdravstvenih ustanovah.
"V zvezi dela poslovanja podjetja, ki ga omenjate, je policija na pristojno državno tožilstvo v mesecu januarju 2010 zaradi suma storjenega uradno pregonljivega kaznivega dejanja podala kazensko ovadbo," so še povedali.
Pahor pismo poslal Kresalovi
Iz urada predsednika vlade so za MMC pojasnili, da je Pahor pismo "prejel in ga potem, ko se je seznanil z njegovo vsebino, odstopil v reševanje pristojnemu Ministrstvu za notranje zadeve, da ga tam proučijo in ga nato tudi seznanijo z ugotovitvami". Na notranjem ministrstvu pa so za MMC pojasnili, da odgovor še pripravljajo. Paulinovi je že odgovorila informacijska pooblaščenka, ki je za MMC tudi poudarila, da ima policija pravico pridobivati tudi podatke o zdravstvenem stanju, vendar le tiste, ki so nujno potrebni za izvedbo dokaznega sklepa.
Paulinova: Svoje dolžnosti sem redno opravljala
Se za preiskavo proti Paulinovi skriva politični motiv? Paulinova za MMC odgovarja, da težko presoja, kaj motivira nekoga, da brska po ginekoloških podatkih neke njemu povsem tuje ženske. Ob tem je pojasnila, da je iz njene medicinske dokumentacije razvidno, da je bila od 1. julija 2007 do 30. marca 2009 upravičena do štirih dni bolniškega dopusta.
Teh štirih dni pa zaradi številnih delovnih obveznosti in potrebe po stalni dosegljivosti ni mogla koristiti, saj je morala biti kljub operativnemu posegu v stalnem kontaktu s sodelavci. Dodala je, da v času svojega direktorovanja na tiskovni agenciji, kjer tudi v primeru morebitnega slabšega zdravstvenega počutja ni nikoli koristila pravice do bolniškega dopusta, ampak je vse svoje dolžnosti redno opravljala.
Paulinova, ki meni, da je bilo na STA-ju v času njenega direktorovanja vzpostavljenih nekaj novih uspešnih projektov in urejenih precej kadrovskih vprašanj, se je dotaknila tudi odstavitve nekdanjega odgovornega urednika STA-ja Boruta Meška. Kot pravi, ni nihče skrival politične motiviranosti njegove odstavitve, presenečena pa je bila nad "brutalnostjo načina, na katerega so to izvedli".
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje