Razlog za nove grožnje policijskih sindikatov je različno tolmačenje izplačevanja povečanega obsega dela. Foto: BoBo
Razlog za nove grožnje policijskih sindikatov je različno tolmačenje izplačevanja povečanega obsega dela. Foto: BoBo

Vlada in policisti so se konec leta ob koncu stavke dogovorili tudi za izplačevanje povečanega obsega dela v okviru posebnega projekta varovanja schengenske meje in obvladovanja problematike ilegalnih migracij, za kar je vlada na letni ravni zagotovila dodatnih 15 milijonov evrov oziroma 1,25 milijona mesečno.

Vlada naj bi zdaj v ta znesek vključila tudi stroške delodajalca, torej bruto bruto, kar pa pomeni, da bi policistom na letni ravni lahko razdelili le 12 milijonov. Na finančnem ministrstvu pravijo, da je treba v okviru odobrenih sredstev pokriti vse obveznosti, ki bremenijo javnofinančne odhodke.

To pomeni ne samo neto ali bruto plače, ampak tudi vse ustrezne obveznosti oziroma prispevek delodajalca. V obeh sindikatih pa so nasprotno prepričani, da gre ob takem, torej izplačevanju dodatkov bruto bruto za kršitev 3. točke sporazuma o reševanju stavkovnih zahtev, zato že grozijo z vložitvijo pravnih sredstev in s stopnjevanjem sindikalnih ukrepov.

V Sindikatu policistov ministrstvo pozivajo, naj zagotovi izplačilo dogovorjenih sredstev zaposlenim v celoti. V Policijskem sindikatu, kjer so prepričani, da je za vse kriv MNZ, ki se zdaj želi otresti vse odgovornosti, pa so se na začetku tega tedna s pismom obrnili kar na predsednika vlade Marjana Šarca, od katerega pričakujejo, da se bo novim konfliktom precej "neprimernemu" obdobju velikonočnih in prvomajski praznikih, schengenske evalvacije in volitev v Evropski parlament izognil s sklicem sestanka, na katerem bi lahko razrešili nastali položaj.

Vlada: Dogovorjena je bila skupna vrednost projekta

Na vladni strani po poročanju STA opozarjajo, da zahteve policistov pomenijo, da bi država namesto 15 milijonov evrov porabila približno 18,3 milijona evrov letno. V odgovoru sindikatoma, ki sta se z več vprašanji in zahtevami obrnila na kabinet premierja, pa vlada vztraja, da 15 milijonov evrov vključuje vse obveznosti, ki bodo zaradi projekta bremenile javnofinančne odhodke. "To ne pomeni samo stroškov neto ali bruto plač, ampak tudi vse ustrezne obveznosti delodajalca," so zapisali v vladi, ki je odgovor policijskima sindikatoma sprejela na današnji, četrtkovi seji, iz njega pa izhaja, da je ministrstvo za notranje zadeve predhodno pridobilo mnenje ministrstev za javno upravo in za finance ter državnega odvetništva.

"Vsi menijo, da je bila s stavkovnim sporazumom dogovorjena skupna vrednost projekta, v okviru katere je treba plačati vse stroške v zvezi z izvajanjem projekta, torej vključno s prispevki delodajalca, tako kot je to običajna praksa pri socialnih sporazumih, pri katerih je vrednost sporazuma določena v točno določenem znesku," so navedli v sporočilu in dodali, da so mnenja na več sestankih predstavili tudi policijskima sindikatoma, ki pa obrazložitve nista sprejela in sta zahtevala odgovor vlade.