Janez Janša, Alenka Bratušek, Igor Lukšič, Gregor Virant, Karl Erjavec, Radovan Žerjav in Ljudmila Novak so se dogovorili, da si bodo prizadevali za pravočasno ratifikacijo hrvaške pristopne pogodbe k EU-ju, za uskladitev in sprejem predloga ustavnih sprememb referendumske ureditve in za sprejem reforme trga dela.
Borut Pahor je po srečanju pojasnil, da so se glede reforme trga dela dogovorili še, da bodo v DZ vložena le tista dopolnila, ki bodo usklajena z vsemi socialnimi partnerji. Glede rešitve vprašanja varčevalcev nekdanje Ljubljanske banke in pravočasne ratifikacije hrvaške pristopne pogodbe je zato predsednik države "iskreno optimističen".
Vzdržnost od izjav, ki bi vzbujale nestrpnost
Dogovorili so se tudi, da se bodo vzdržali izjav, ki bi lahko vzbujale medsebojno nestrpnost in nezaupanje, je še povedal Pahor in razložil, da so se vprašanja o politični krizi lotili implicitno in eksplicitno. Na sestanku je, je pojasnil, opozoril, da kot predsednik republike ne želi posegati v dolžnosti in pravice, ki jih imajo po zakonodaji stranke, da pa s svojim ravnanjem lahko prispeva k temu, da se stranke dogovorijo o političnih vprašanjih, ki so pomembna za državo in o katerih dogovor brez njegovega posredovanja sicer morda ne bi bil mogoč.
Politikom je tako pojasnil, da konkretni pogovori o tem, kako rešiti politično krizo, ne sodijo na sestanek s predsednikom države, lahko pa kot predsednik pomaga pri tem, da se stranke o tem vprašanju pogovarjajo.
Janša upa, da bo optimizem vzdržal
Če bo današnji dogovor držal, bomo prihodnji mesec v Sloveniji dobili drugačno ustavno določilo glede referendumske zakonodaje, soglasno usklajeno reformo trga dela in se bodo, če bodo sklenili dogovor glede vprašanja LB-ja, tedaj razčistili pogoji glede začetka postopka ratifikacije hrvaške pristopne pogodbe, pa je po sestanku pojasnil premier Janez Janša.
Janša sicer ocenjuje, da je bilo vzdušje na sestanku optimistično, podobno lanskemu sestanku v Vili Podrožnik. Pri tem pa Janša upa, da bo tokrat nekaj optimizma vzdržalo in bodo dogovorjene ukrepe tudi sprejeli. Zaključkov glede politične situacije ni bilo, saj za to ni bilo časa, še ugotavlja premier.
Eden najbolj "fer" sestankov
Predsednik SD-ja Igor Lukšič je po srečanju dejal, da je bil to eden najbolj "fer in odprtih sestankov o vseh temah, ki so ključne za Slovenijo". Po njegovih besedah so si marsikaj povedali o težavah, v katerih je država. "Tisti, ki dvomijo o moči predsednikov političnih strank, da se dogovarjajo, so v veliki zmoti," je prepričan Lukšič.
Karl Erjavec (DeSUS) je zadovoljen, ker so se dogovorili za pomembne projekte. Vzdušje na sestanku je bilo po njegovih besedah pozitivno, kot da "ne bi bilo politične krize". Dodal je še, da se bodo stranke v opoziciji še pogovarjale o možnosti sestave nove politične večine, ki bi vodila vlado.
Pahor odprl prave in prioritetne teme
Predsedniku DL-ja Gregorju Virantu se zdi pomembno, da predsednik republike v časih politične nestabilnosti igra vlogo stabilizatorja v političnem sistemu. Kot pravi Virant, je Pahor odprl prave in prioritetne teme. Ljudmila Novak (NSi) pa verjame, da se bodo dogovorov tudi držali in izpeljali postopke zanje. Novakova je o politični krizi dejala, da večina strank ni za predčasne volitve, se pa zavedajo, da je to ena izmed realnih možnosti.
Predsednik SLS-a Radovan Žerjav in začasna vodja PS-ja Alenka Bratušek izjav novinarjem nista dala.
Pahor se je za sestanek dogovoril po posamičnih pogovorih s predsedniki parlamentarnih strank in namerava doseči tudi soglasje o treh odprtih vprašanjih. Pahor je voditelje političnih strank ob tem opozoril na skupno odgovornost za strpnost in visoko raven politične kulture.
Lukšič pričakoval tudi neformalne pogovore
Na sestanek so sicer prišli vsi predsedniki strank, pred srečanjem pa se je vse vrtelo okoli načina reševanja politične krize. Predsednik SD-ja Igor Lukšič je tako ob prihodu ocenil, da so omenjeni projekti tako rekoč že dogovorjeni, zato bodo po vsej verjetnosti stekli neformalni pogovori o mandatarju.
Slovenija po Lukšičevih besedah v prvi vrsti potrebuje močno in stabilno vlado, poti do nje pa je več - od predčasnih volitev do konstruktivne nezaupnice. Vendar za prvaka SD-ja niso vsi načini doseganja tega cilja dobri oz. legitimni. Tako mora po njegovi oceni novega mandatarja predlagati največja parlamentarna stranka SD, vendar ob menjavi vodstva (Lukšič "poslovodeče" predsednice PS-ja Alenke Bratušek ne šteje za pravo sogovornico in PS poziva, naj zamenja Zorana Jankovića). Če pa PS ne zmore priti na dan z novim mandatarjem, naj to javno pove, je še pozval.
PS po Cerarju še ni vrgel puške v koruzo
Bratuškova je prav tako ob prihodu za novinarje povedala, da je bil njihov predlog za mandatarja - Miro Cerar - optimalen predlog. Obupali pa ne bodo, saj so se "še naprej pripravljeni pogovarjati".
Erjavec: Konstruktivna nezaupnica je naloga
Za predsednika DeSUS-a Karla Erjavca je Lukšičev predlog sprejemljiv. Meni, da je trenutno naloga opozicijskih strank, da najdejo sprejemljivega mandatarja in končajo politično krizo s konstruktivno nezaupnico. Tudi zato bi podprl spremembe zakona o vladi. Absurdno se mu namreč zdi, da lahko "predsednik vlade sam konča mandat", saj lahko vlada, ki ji manjka več kot tretjina ministrov, normalno deluje naprej. Na novinarsko vprašanje, ali bi lahko Virant postal mandatar je odvrnil le: "To je neresno vprašanje."
Žerjav: Izgubljamo zaupanje
Radovan Žerjav (SLS) razprave o razrešitvi politične krize ne izključuje, vendar se je njegova stranka že odločila, da se seli v opozicijo. Ne razume razburjenja nekaterih ter žogo podaja naprej: opozicija ima namreč po njegovih besedah že zdaj dovolj glasov za sestavo vlade, je ocenil. SLS vztraja pri stališču, da se morata tako Janša kot Janković umakniti, saj je "ključni problem, da politiki izgubljamo zaupanje - vsi".
Virant: Virantovanje spominja na kurentovanje
Gregor Virant pa se je odzval na nedavne izjave premierja Janeza Janše, da "pustni čas počasi mineva, s tem tudi čas virantovanja". Predsednik DL-ja je dejal, da takšne izjave več povedo o tistem, ki jih izreče, in dodal, da ga izraz virantovanje spominja na kurentovanje, simbol boja med dobrim in zlim. Glede politične krize pa Virant vztraja pri stališču, da Slovenija potrebuje novo, kredibilno vlado, vendar zanjo ni na potezi Pahor.
Novak: Prioriteta so reforme in projekti
Ljudmila Novak (NSi) je bila kratka - predlagane reforme so nujne, zato upa, da jim bo današnji sestanek zagotovil potrebno podporo za sprejetje v DZ-ju. Ko se dogovorijo o tem, pa se bodo mogoče "še o čem drugem". "To bo odmeven medijski dogodek. Upajmo, da bo od njega tudi kaj koristi," pa je bil pred srečanjem kratek predsednik SDS-a Janša.
Na sestanku so se dogovorili tudi o ponovnem srečanju, pred katerim bo predsednik republike opravil dvostranske pogovore z voditelji parlamentarnih strank in se dogovoril o vsebini.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje