Preiskovalno komisijo o  o ugotavljanju zlorab v slovenskem bančnem sistemu vodi Anže Logar. Foto: Borut Peršolja/Državni zbor
Preiskovalno komisijo o o ugotavljanju zlorab v slovenskem bančnem sistemu vodi Anže Logar. Foto: Borut Peršolja/Državni zbor
Komisija: Poslanci za prisilno privedbo dveh prič

Člani komisije so soglasno - na seji sicer ni bilo članov iz vrst ZL-ja in SMC-ja - odločili, da preiskovalna komisija odredi prisilno privedbo obeh prič, nekdanjega vodje hčerinske družbe NLB-ja v Nemčiji LHB Frankfurt Borisa Zakrajška in nekdanjega direktorja züriške družbe NLB Interfinanz Gorazda Jančarja, na sejo 8. maja.

"Žal moram ugotoviti, da sta se obe priči na neki način izognili pričanju pred preiskovalno komisijo na današnji dan, čeprav so bila vabila pravočasno posredovana," je dejal predsednik komisije Anže Logar, sicer član SDS-a. Dodal je, da je Zakrajšek poslal opravičilo, da se seje ne bo udeležil zaradi obveznosti, ki so bile načrtovane pred prispetjem vabila komisije. Logar je presodil, da je bilo vabilo poslano pravočasno, da bi lahko priča prilagodila svoj urnik.

Komisija je nato pričama poslala tudi dopis, s katerim ju je seznanila, da se seje morata udeležiti, razen če posredujeta pisno dokazilo o bolniški odsotnosti ali neodložljivi obveznosti. Če dokazil ne pošljeta, se šteje, da se pričanju izogibata. Kot je povedal Logar, komisija teh dokazil ni prejela.

Če bo to postalo praksa, je glede na težo problema, s katerim se ukvarja komisija, po Logarjevem mnenju verjetno, da bodo podoben način ubrale tudi druge priče. Zato je predlagal prisilno privedbo prič. Logar je poudaril, da če ima kdo čisto vest in dela v skladu s standardi, pričanje pred preiskovalno komisijo ne bi smelo biti težava.

Zakrajšek pričal pred prvo komisijo
Zakrajšek je sicer leta 2014 pričal pred prvo preiskovalno komisijo DZ o ugotavljanju zlorab v slovenskem bančnem sistemu, ki jo je vodil Marko Pogačnik (SDS). Zakrajšek je takrat zatrdil, da so težave slovenskih bank jasno povezane s svetovno finančno in gospodarsko krizo.

Iz slovenskega bančnega sistema je bilo od leta 2009 premaknjenih več kot deset milijard evrov, država se je zadolžila, začel se je posojilni krč, hkrati pa so hčere tujih bank v Sloveniji začele pošiljati denar materam, ki so bile tudi same v težavah. Odgovorni v bankah niso ukrepali, tudi regulator bi moral narediti več, je med drugim dejal Zakrajšek.

Komisija: Poslanci za prisilno privedbo dveh prič