V sistemu zaščite in reševanja je veliko težav, kljub temu pa ni bojazni, da bi se podrl, je dejal premier Marjan Šarec. Foto: Reuters
V sistemu zaščite in reševanja je veliko težav, kljub temu pa ni bojazni, da bi se podrl, je dejal premier Marjan Šarec. Foto: Reuters

Šarec je kot osrednji govornik na slovesnosti ob dnevu civilne zaščite na Brdu pri Kranju presodil, da je slovenski sistem zaščite in reševanja zanesljiv sistem z dolgo tradicijo in sistem, ki deluje takrat, ko je to najbolj potrebno.

Opozoril je, da v času, ko narava ne kaže svojih zob, radi pozabimo na potrebo po dobri civilni zaščiti, ko pa se stanje obrne in narava pokaže krutost, pa je nujno, da imamo dober sistem.

Sistem civilne zaščite pri nas uspešen predvsem zaradi srčnosti prostovoljcev

V civilno zaščito, ki je del širšega sistema zaščite in reševanja, je v Sloveniji operativno vključenih okoli 33.000 ljudi.

Slovenski sistem zaščite in reševanja po njegovih besedah v glavnem deluje na prostovoljcih, kljub temu pa je uspešen, in to predvsem zaradi njihove srčnosti. "Tisti, ki smo vpeti v sistem, vemo, da je za dobro posredovanje treba imeti dobro opremo, znanje, izkušnje in predvsem srce. Kajti brez srca na pravem mestu, brez tega, da smo ljudje, ki se ne sprašujemo, kdaj bomo šli reševat življenja in za posledice, ne bi bili uspešni," je dejal.

"Včasih slišimo polemike, kako se bo vse skupaj podrlo in nihče ne bo več hodil na intervencije. Res je težav veliko, pred njimi si ne zatiskamo oči, ampak sam se ne bojim, da bi se sistem podrl," je dejal. Izpostavil je zavedanje, da je treba sistem nenehno izboljševati in slediti novim smernicam in izzivom, ki prihajajo, saj je podnebje vse bolj nepredvidljivo.

Kipec civilne zaščite prejela Jamarska reševalna služba

Resolucijo ob 1. marcu, svetovnem dnevu civilne zaščite, je sprejela Mednarodna organizacija civilne zaščite decembra 1990.

Na slovesnosti so podelili priznanja in nagrade civilne zaščite. Kipec civilne zaščite je prejela Jamarska reševalna služba. Šarec je ob tem dejal, da so prejemniki tisti, katerih ur in požrtvovalnosti ne bomo mogli nikoli dovolj plačati in izmeriti. "Priznanja in nagrade naj bodo zato skromna zahvala in spodbuda za naprej," je dejal.

Pozval je še, da če bomo še naprej drug drugemu ljudje, z dušo in srcem naklonjeni poslanstvu, potem ima Slovenija prihodnost. "S takimi silami za civilno zaščito in reševanje se ne bojimo nikogar," je dodal.

Civilna zaščita praznuje