Marjan Šarec je v Dubrovniku najprej odgovarjal na vprašanja hrvaških novinarjev, ki jih je zanimal njegov pogovor z Andrejem Plenkovićem v sredo v Bruslju glede navedb o pritiskih hrvaških predstavnikov na slovenske medije. Predsednik vlade je dejal, da se v Dubrovniku o tem s Plenkovićem nista pogovarjala, ker sta si vse povedala v sredo v Bruslju. Ponovil je, da je hrvaškemu premierju dejal, da pritiski na medije niso dobra praksa in da so za Slovenijo takšna dejanja nesprejemljiva.
Kljub vztrajanju hrvaških novinarjev Šarec ni želel govoriti o podrobnostih pogovora s Plenkovićem v Bruslju. Prav tako ni želel povedati, ali je Plenković med srednim pogovorom zagotovil, da svetovalec medijske hiše Styria, pater Ivan Tolj, ni deloval v imenu hrvaške vlade, ko je poskušal preprečiti objavo prispevka POP TV-ja o vpletenosti hrvaških obveščevalcev v prisluškovanje slovenskim akterjem v arbitraži. Ponovil je, da posnetki, ki jih je objavil POP TV, kažejo, da se je Tolj skliceval na pooblastila hrvaške vlade. Obenem pa je izpostavil, da ne gre za "nobeno izredno stanje" ali "povečanje spora" med državama.
Na vprašanje, ali v kratkem načrtuje uradni obisk na Hrvaškem ali srečanje s Plenkovićem, je Šarec povedal, da "v tem hipu še ne". "Mislim, da se je treba o nekaterih stvareh še prej dogovoriti, in če bo to bilateralno srečanje, bomo pričakovali kakšen rezultat. To pa je spoštovanje vladavine prava in implementacija arbitražne razsodbe," je odgovoril.
Sicer pa je Šarec zavrnil novinarska ugibanja o tem, da bi Luka Koper izgubljala tekmo s tekmeci v Trstu in na Reki glede na napovedi o naložbah kitajskih družb v pristaniško in prometno infrastrukturo v Italiji in na Hrvaškem. Pričakuje, da bo koprsko pristanišče s svojo razvitostjo in širokim potencialom imelo svojo vlogo v razvoju gospodarstva. Premier Šarec je v nagovoru na plenarnem zasedanju izpostavil pomen v praksi že videnih rezultatov, ki jih prinaša sodelovanje v okviru pobude 16+1. Pozdravil je tudi skupno izjavo o odnosih EU-Kitajska za nadaljnjo krepitev strateškega partnerstva med EU-jem in Kitajsko, ki je bila usklajena na nedavnem vrhu EU-Kitajska v Bruslju.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje