V SD-ju predlagajo, naj se zakon začne uporabljati januarja prihodnje leto, prepričani pa so, da njihov predlog novele ne posega na področje brisanja kazenskih točk. Foto: BoBo
V SD-ju predlagajo, naj se zakon začne uporabljati januarja prihodnje leto, prepričani pa so, da njihov predlog novele ne posega na področje brisanja kazenskih točk. Foto: BoBo

Potem ko je vlada napovedala in v državni zbor poslala svojo novelo zakona o cestnih pravilih, s katero zmanjšuje nekatere kazni za prometne prekrške, so svoj predlog podali tudi v opozicijski stranki SD. Vodja poslanke skupine Janko Veber pojasnjuje, da je namen njihove novele povečanje prometne varnosti z nagrajevanjem varnih voznikov. Zavarovalnice so po njegovem mnenju že spoznale, da sistem zniževanja premij varnim voznikom prinaša dobiček, država pa bi na tak način lahko prispevala k ohranjanju življenj.

Do zdaj vse spremembe v represivno smer
A vse dozdajšnje spremembe zakonodaje so šle v represivno smer, zato je treba več pozornosti nameniti spodbudam k varni vožnji, je prepričan Veber. Njihove predlog je tako, da si tisti, ki ne krši pravil cestnega prometa, zasluži nagrado, ki so jo poimenovali točka varne vožnje. Točke varne vožnje bi dobili vsi, ki ob uveljavitvi zakona, če ga bodo poslanci potrdili, ne bi imeli kazenskih točk in najmanj dve leti niso kršili cestnoprometnih predpisov.

Po dveh letih brez prekrška pa bi točke varne vožnje dodeljevali voznikom, ki v posameznem koledarskem letu niso kršili cestnoprometnih predpisov, za katere je predvideno kaznovanje s kazenskimi točkami. Voznik bi vsako leto lahko dobil tri točke varne vožnje, skupno pa največ 18. Te točke bi vozniki lahko uveljavljali, ko storijo kakšen prekršek, razen če so bila pravila kršena zaradi vožnje pod vplivom alkohola in prepovedanih drog in če bi mu zaradi števila kazenskih točk grozil odvzem vozniškega dovoljenja.

SD ne želi hitrega postopka za novele
Sicer pa je Veber kritičen do vladnega predloga spremembe te zakonodaje, saj meni, da je pripravljen na poenostavljen način in gre za "hipni politični interes, da se pri ljudeh poskušajo prikazati v lepi luči". Najbolj ga skrbi nižanje kazni za prekoračitve hitrosti v naseljih, saj je tam največja verjetnost, da se med vožnjo poškoduje koga ob cesti. Zato bodo v SD-ju nasprotovali temu, da se ta zakon obravnava po skrajšanem postopku, saj menijo, da treba opraviti širšo razpravo, svoj predlog novele pa so vložili po rednem postopku.