Vrhovni vojaški poveljnik, predsednik republike Borut Pahor, je spomnil, da center odpiramo na dan, ko mineva natančno četrt stoletja od prelomne odločitve za usodo slovenskega naroda. Takratna vlada in Demos sta prav v Poljčah sklenila, da bo plebiscit o samostojnosti Slovenije 23. decembra 1990.
"Slovensko znanje, tradicija in profesionalnost v gorskem bojevanju so tako referenčnega pomena, da zveza Nato pri nas vzpostavlja center odličnosti," je bil zadovoljen Pahor, ki je prepričan, da bo center središče razvijanja novih znanj in spoznanj Nata o gorskem bojevanju.
Natov center odličnosti za gorsko bojevanje je prva mednarodna vojaška organizacija na slovenskih tleh. Slovenija je kot država nosilka za projekt zagotovila osebje in začetne zmogljivosti, s čimer je postavila temelje za delovanje centra. Center, k delovanju katerega so pristopile tudi Hrvaška, Italija, Nemčija in Avstrija, trenutno zaposluje 31 ljudi, od tega 28 pripadnikov Slovenske vojske in tri tujce.
Izboljšave gorskega bojevanja
Direktor centra Boštjan Blaznik je prepričan, da bo center deloval v dobro celotne zainteresirane skupnosti in bo dober primer izmenjave strokovnosti in znanja. Njegov namen je podpora in sodelovanje držav članic zavezništva, držav partneric ter drugih držav in mednarodnih organizacij s ciljem izboljšanja zmogljivosti gorskega bojevanja.
Gorsko bojevanje sestavlja vrsta dejavnosti, ki so sicer splošno znane, niso pa poenotene. Nacionalne enote so naloge sposobne učinkovito izvajati, ko pa se pojavi potreba po delovanju nacionalno mešanih enot, se pojavi vrsta težav, povezanih z različnim izvajanjem postopkov.
Poenotenje otežujejo razlike v opremljenosti, usposobljenosti in fizični pripravljenosti posameznikov. Center v Poljčah, ki je po ustanovitvi in podpisu memoranduma o sodelovanju 25. marca letos v Washingtonu prestal tudi zahteven postopek akreditacije, že izvaja analizo obstoječih doktrinarnih osnov.
Vizija centra je postati osrednja strokovna ustanova za pridobivanje znanja o gorskem bojevanju s ciljem zagotavljanja odličnosti in strokovnosti na področjih izobraževanja, usposabljanja in urjenja posameznikov in enot, tehnično-taktičnih postopkov, podpore razvoju doktrine, definiranju standardov, konceptov ter procesa učenja iz izkušenj in raziskav.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje