DZ v sklep zapisal vsaj še dve točki: da mora Hrvaška v določenem času odstraniti mejni prehod Plovanija in nadzorno točko pri Hotizi.
Tako je za MMC dejal predsednik Stranke slovenskega naroda Zdenko Vinkov Vincenc. Dodal je, da bi v tem primeru popustili, čeprav tudi s tem vsi člani stranke ne bi bili najbolj zadovoljni. V teh novih zahtevah SSN-ja za odstop od zbiranja podpisov za referendum o vstopu Hrvaške v Nato namreč ni pogoja, ki ga je Vincenc predstavil v sredinih Odmevih, ko je povedal, da zahtevajo, da mora biti mejni spor rešen pred vstopom sosede v Nato in EU.
Več o Zdenku Vinkovu Vincencu:
54-letni Mariborčan Zdenko Vinkov Vincenc vodi Stranko slovenskega naroda nekaj več kot leto dni in je eden izmed njenih ustanoviteljev. Po izobrazbi je strojni tehnik. Iz njegovega življenjepisa izstopa leto 1974, ko ga je mariborsko tožilstvo obtožilo žalitve države Jugoslavije, njenih organov in predstavnikov ter zbujanja narodne nestrpnosti in javnega izražanja nepriznavanja ustave Jugoslavije. Po več letih sojenja so pregon ustavili, od takrat pa se je Vinkova večkrat omenjalo kot politično žrtev. Bil je velik zagovornik osamosvojitve Slovenije in je tudi dejavno sodeloval v prizadevanjih za njeno uresničitev. Že maja 1991 je nastopil v t. i. pekrskih dogodkih, ko so vojakom JLA-ja preprečili dostop do mariborske vojašnice. Istega dne je protestno zažgal peterokrako zvezdo, ki jo je izrezal iz jugoslovanske zastave.
Vincenc se je pravkar sešel s premierjem Borutom Pahorjem. Že zdaj pa pravi, da mu predsednik vlade za opustitev zbiranja 40.000 podpisov za referendum "ne more nič ponuditi, ker je obvezan svetu stranke in slovenskemu narodu".
Majc Vinkovu Vincencu očita zavajanje
Kot je znano, je predstavnik SSN-ja Miha Majc, potem ko se je ob boku predsednika Zavoda 25. juniij Marjana Podobnika s predsednikom parlamentarnega odbora za zunanjo politiko Ivom Vajglom pogajal o dopolnitvi sklepa o stanju slovensko-hrvaške meje na dan 25. junij 1991, nepreklicno odstopil z mesta predsednika ljubljanskega mestnega odbora SSN-ja. Razlog: dopolnitev sklepa njegove stranke ni prepričala, da bi odstopila od zahteve za referendum.
"Z obžalovanjem pa sprejemam naknadno spremenjeno stališče predsednika SSN-ja, o katerem me ni obvestil, in sem zaveden v dobri meri zastavil svoje dobro ime in nehote zavedel vse sodelujoče, ob poteku usklajevanja v kabinetu predsednika OZP-ja Vajgla," je zapisal Majc, ki Vinkovu Vincencu očita, da je to naredil brez njegove vednosti in da je naknadno preklical že dano pooblastilo takoj, ko je bilo usklajevanje končano in so sodelujoči pričakovali Majčev podpis na dogovoru.
Vincenc za MMC: Majc je podlegel pritiskom
Vincenc je za MMC Majčeve očitke zanikal. Poudaril je, da Majc ni imel nobenih pristojnosti, da bi kar koli podpisal in izrazil mnenje, da so bili nad njim izvajani veliki pritiski. "Morate vedeti, da mi nismo profesionalni politiki, mi smo domoljubi. Pritiski na Majca so bili pred OZP-jem veliki in Majc jim je podlegel." V Stranki slovenskega naroda zanikajo tudi druge očitke: "V SSN-ju nismo nikoli izjavili, da bo sprejetje sklepa v državnem zboru vplivalo na stanje referendumske pobude. To je bila vedno igra med Marjanom Podobnikom in večino slovenskih medijev, ki so vso pozornost v zadnjem tednu preusmerili nanj, kot da je on bil nosilec zbiranja podpisov," so zapisali na svoji spletni strani.
Kot tudi pravijo, se jim zdi pogojevanje sprejetja takšnega sklepa z umikom referendumskega predloga nekorektno, dvolično in že na meji izdaje. "Če se je Zavod 25. junij (Marjan Podobnik) pogajal v lastnem imenu in se zadovoljil z drobtinicami v obliki sklepa, ki ne zavezuje nikogar drugega kot le Slovenijo in ki bi moral biti že davno sprejet, za SSN to ni dovolj. V nasprotju z drugimi sodelujočimi v SSN-ju nismo zbirali podpisov s figo v žepu," dodajajo.
Marjetka Nared
marjetka.nared@rtvslo.si
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje